اخبار, لوله

زهکشی چیست؟

زهکشی چیست؟

در سالهای اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه علوم فیزیک، خاک و کشاورزی انجام شده است که تاثیرات ضرر آفرین آبهای اضافی در زیر لایه های سطحی زمین در زمین های کشاورزی در کشوری به بزرگی ما می تواند تاثیرات ضررباری را به اقتصاد این مملکت وارد می کند.

عملکرد لوله زهکش

موارد بسیار زیادی در کشور مشاهده می شود که زمین ها به صورت کاملاً  بایر درآمده اند و این به علت نقص در بستر سازی خاک و آب آن زمین ها می باشد. این نوع از زمین های بایر یا شوریده در شرایطی امکان استفاده را دارند که عملیات خاک برداری و زهکشی در آنها به انجام شود. در محل هایی که آب وهوای مرطوبی دارند، اگر زمین های کشاورزی از زهکشی مناسبی برخوردار نباشد و یا دوره های  ماندگاری آب زیاد شود، خاک محل کشت از نظر رشد گیاهان وضعیت نادرستی پیدا میکند.  دلیل آن نیز این است که خاک راهی برای دریافت اکسیژن پیدا نمی کند و به مرور به عبارتی می میرد. در این شرایط کارشناسان استفاده از لوله های زهکشی را پیشنهاد می کنند که این امر نیز به نوبه خود گذشته ای چند صد ساله دارد که  لوله های سفالی و بتنی  به لحاظ نبود تکنولوژی روز مورد استفاده قرار می گرفت ، ولی در سالهای اخیر  لوله های پلاستیکی و لوله های پلی اتیلن جایگزین لوله های فوق گردید.

زهکش

امتیازات لوله زهکش

  1. عمر مفید و طولانی لوله زهکش نسبت به لوله های سیمانی و سفالی
  2. سبک بودن لوله زهکش
  3. سهولت و سرعت بالا لوله زهکش جهت نصب و اجرای پروژه
  4. مقاوم در برابر اسید ها و بازها

    آب جاری یا آبی که از چشمه‌ها خارج می‌شود، نباید از روی یک ناحیه ناپایدار حرکت کند. وجود آب در سطح دامنه، علاوه بر نقش فرسایشی، به راحتی می‌تواند به داخل دامنه نفوذ کرده و به سرعت بر ناپایداری آن بیافزاید. دور نمودن آب از سطح دامنه و جلوگیری از نفوذ آن، مخصوصاً در مورد دامنه‌هایی که بطور بالقوه ناپایدارند، از مهمترین روشهای مهندسی دستیابی به پایداری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید