اتصالات, اخبار, لوله

چرا از لوله های پلی اتیلن در شبکه آبرسانی استفاده می شود؟

پلی اتیلن

لوله دوجداره پلی اتیلن

 لوله پلی اتیلن، اتصالات پلی اتیلن و منهول پلی اتیلن در مصارف عمرانی کاربرد های بسیاری مانند منتقل کردن آب، فاضلاب، سیستم های آبرسانی و زهکشی، جمع کردن آب های غیر عمقی، احداث پل و . . دارد. در قسمت کانال های فاضلاب، آبرسانی و زهکشی، لوله های دوجداره (لوله کاروگیت ولوله اسپیرال ) مزیت های دارند که در ادامه مطلب گفته شده است.

لوله

مزایا

با در نظر گرفتن قیاس قیمت کارگزاری لوله و کارگزاری بتن (حاوی تملک و خاک برداری و خاک ریزی و کوبیدن و اجرای لوله ویا اجرای بتن ) کارگزاری لوله پلی اتیلن (لوله کاروگیت ولوله اسپیرال) دوجداره از لحاظ مقدار سرمایه گذاری اندکتر بوده و اقتصادیتر است.

در قسمت به کارگیری با درنظر گرفتن مزیت های زیر مخارج به کارگیری لوله ها اقیلتر از شبکه های بتنی است.

مخارج اندک تر به خاطره لایروبی یا علفکنی (در شبکه های سرباز سیلاب یا کولاک شن و یا مابقی عامل ها موجب نیاز به لایروبی کانال ها می‌شود اما در لوله ها همچین وضعیت هایی وجود ندارد)
تبخیر اندک تر در لوله‌ ها در قیاس کانال های سرباز (مخصوصا در تابستان و نواحی گرم) موجب کم شدن تلف کردن آب و سرانجام بالا رفتن درآمد به خاطر فروختن آب خواهد شد.
احتمال خراب شدن لوله ها به وسیله ی افراد ثالث در قیاس کانال های سرباز کمتر میباشد در نتیجه ارزش ترمیم و تعمیر کمتری دارد.
احتمال آب دزدی در لوله ها اندک تر از کانال ها‌ی سرباز است و در نتیجه مخارج مرتبط به هدایت معبر و تلاقی حقوقی با افراد و دیگر موارد کم می شود.
در شیوه لوله‌ های دوجداره نصب شیر و کنتور ممکن است ( نظارت بر مقدار ورودی، خروجی و مصرف).

در بکارگیری از لوله ها به صورت شبکه های آبرسانی امکان فوت افراد ثالث، حیوانها و یا خراب شدن وسائل نقلیه (به دلیل سقوط کردن در آب ) در قیاس کانال های سرباز خیلی کم بوده و گرفتاری های حقوقی و غرامت را خیلی کم می کند.

قیاس فنی

لوله‌ ها‌ی پلی اتیلن به علت این که در کارخانه و فضای صنعتی ساخته می شوند توانایی بازرسی کیفیت به وسیله ی بازرس امکانپذیر است و بعد از تائید فنی بازرس لوله ها بابت استفاده بارگیری میشوند، ولی بازرسی کیفیت بتن در بیابان ها با شرایط آب و هوای متمایز و خاطرجمعی از اعمال دقیق استاندارد بغایت سخت است.

لوله های دوجداره پلی اتیلن (لوله کاروگیت ولوله اسپیرال) در هر وضعیتی جنس خاک با درنظر گرفتن خاصیت پلی اتیلن (عدم خوردگی به وسیله ی اسید و بازها و انواع نمک ها ) قابلیت نصب وجود دارد. ولی درباره کانال های سرباز (به دلیل گسترش شبکه ها و عدم مجال تست خاک در تمام نواحی ) احتمال تخریب (مخصوصا در دراز مدت ) وجود دارد.

 ضریب ناصافی لوله های دوجداره پلی اتیلن خیلی اندکتر از کانال بتنی است و با مقطع اندکتر می شود آب را منتقل کرد.

لوله های پلی اتیلن دوجداره (لوله کاروگیت ولوله اسپیرال ) در سرما و یا گرمای خیلی زیاد تاب می آورند و در قیاس با کانال بتنی سرباز احتمال خراب شدن و آسیب دیدن در برابر شرایط نامساعد هوا را کمتر دارد.

لوله های دوجداره پلی اتیلن (لوله کاروگیت ولوله اسپیرال ) در قیاس با کانال های سرباز بتنی، احتمال کم شدن تعداد شوت ها و خاک برداری را در شبکه های آبرساری ایجاد می نماید (که موجب کم شدن مخارج میشود)

 نصب راحت لوله ها و اجام طرح در هر شرایط آب و هوایی در قیاس کانال های بتنی سرباز موجب تعجیل در عملیات و عدم تعویق در اجرا می‌گردد.

محدود بودن در تهیه سیمان که دراغلب موارد موجب به تعویق افتادن پروژ ه ها میشود در لوله های پلی اتیلن وجود ندارد (در ایران معضلی به نام تهیه مواد خام پلی اتیلن وجود ندارد و شرکت های پتروشیمی سالانه ده ها هزارتن مواد اولیه پلی اتیلن صادر می کنند.)

با در نظر گرفتن کم شدن بهره وری از سیمان و آرماتور و قالب در اعمال طرح های آبرسانی با لوله پلی اتیلن پیمانکاران احتیاج به مجهز کردن کارگاه کمتر دارند و مخارج پیمانکار و کار فرما کاهش می یابد.

گوناگونی اتصالات در لوله های پلی اتیلن موجب کم شدن مخارج در طرح ها میشود.

قابلیت استفاده از این لوله ها در مسیرهایی که سیلابگیر می باشد (بعنوان پل) وجود دارد و موجب کم شدن مخارج و بالا رفتن سرعت  در عملیات می شود. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید