اتصالات, اخبار

لوله های زهکشی چیست ؟

زهکشی

زهکشی که در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی از زمین می‌باشد یکی از کارهایی است که از دویست سال قبل مرسوم بوده است. البته خارج شدن آب از زمین بطور طبیعی نیز صورت می گیرد، لذا زهکشی فقط این فرآیند طبیعی را سرعت می‌‍‌بخشد. مهمترین موارد کاربرد لوله‌های زهکش در اراضی کشاورزی به منظور خارج ساختن آب اضافه حاصل از آبیاری یا بارندگی میباشد. در نتیجه استفاده از یک سیستم زهکشی زیر زمینی، توازن خوبی بین آب و اکسیژن خاک ایجاد می شود.

 

زهکشی در زمینهای ورزشی یا تفریحی

در این گونه زمین‌ها برای خارج کردن سریع آب باران یا آب آبیاری، لوله زهکش بهترین روش می‌باشد. در نهایت با زهکشی سریع از آسیب دیدن به این زمین‌ها جلوگیری شده و امکان استفاده بیشتر و بهتر از آنها فراهم می‌گردد.

زهکشی

دلایل استفاده از زهکش زیر زمینی

آب به عنوان یک ماده حیات بخش درهر جایی که انسان زندگی کند مورد نیاز می­باشد. اما زیاد بودن یا ماندن بیش از حد در خلل و فرج خاک باعث به وجود آمدن حالت ماندآبی می­شود.

عوامل بوجود آورنده ماندآبی

آب‌های اضافی حاصل از بارندگی های مداوم و سنگین نشت از رودخانه ها یا کانال های انتقال آب خاکی در اراضی کشاورزی آبیاری اضافی به منظور اصلاح خاک و خارج ساختن املاح از بستر فعالیت ریشه که اصطلاحاً به آن آبشویی می گویند. بالا آمدن سطح آبهای زیر زمینی( که بتدریج بر اثر تبخیر و باقی ماندن املاح خاک را شور یا قلیایی نموده که نیاز است حتماً از محل خارج شوند) وجود موانع فیزیکی نظیر جاده، ساختمان، پل، در مسیر آب های زیر سطحی که جریان این آب ها را متوقف نموه و باعث بوجود آمدن حالت ماندآبی می گردند.

اثرات ماندآبی بر روی خاک

به طور کلی در کشاورزی، گیاهان قادرند حداکثر چند ساعت حالت ماندآبی را تحمل نمایند.بعد از این زمان گیاه به تدریج از بین می‌رود. حالت ماندآبی باعث محدود شدن میزان اکسیژن داخل هوای خاک کم شده و تنفسی ریشه گیاه و موجودات زنده در خاک نیز کاهش می‌یابد. همچنین به علت کاهش فعالیت میکرواورگانیسم‌های خاک، دمای خاک کاهش می یابد. در شرایط ماندآبی توانایی ریشه گیاه نسبت به جذب مواد غذایی کم می شود. در نتیجه فقر غذایی نیز برای گیاهان به وجود می آید. تمامی این عوامل باعث توقف رشد گیاه، در نتیجه از بین رفتن آن و کاهش تولید در محصول کشاورزی می شود. در زمین های ورزشی یا تفریحی ماندآبی باعث غیر قابل عبور ساختن و در نتیجه بی استفاده شدن آنها می شود.

آب زیاد در یک زمان کوتاه می تواند حالت بسیار خطرناکی را در اطراف یک ساختمان یا یک پل به وجود آورد. در جاده ها مهمترین عامل تخریب سطح جاده وجود آب اضافه حاصل از بارندگی یا آب زیرسطحی می باشد که عمدتا در زمستان باعث یخزدگی سطح جاده می شود.

لوله های کاروگیت زهکشی

این لوله های کاروگیت در سایز ۱۱۰، ۱۲۵، ۱۶۰، ۲۰۰ میلیمتر تک جداره و دو جداره با مقاومت حلقوی SN4 و SN8 بصورت شاخه و یا کلاف مشبک شده عرضه می گردد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “لوله های زهکشی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید