اتصالات, اخبار, لوله

Rotational molding چیست؟(بخش اول)

قالبگیری

پیشگفتار

قالبگیری چرخشی(Rotational molding)  یکی از پر سرعت ترین شیوه های شکل گیری پلاستیکها به حساب می آید.  قالبگیری چرخشی جهت تولید اقسام قطعه های توخالی از هر شکل دلخواه، به شکل باز یا بسته بهره برده می شود.

در سالهای اخیر، تکنیکهای چرخشی به شکل وسیعی گسترش یافته اند. این روند در خط تولید قادر است جانشین کاملتری در قیاس با شیوه های قالبگیری دمشی (Blow molding)، قالبگیری تزریقی(Injectiom moiding)  و شکل دهی گرمایشی(Thermoforming) باشد. در اغلب موارد، تولید بعضی قطعه ها با شیوه ای غیر از شیوه ی چرخشی، تاحدودی امکانپذیر نیست. در این مطلب به تمایز شیوه ی قالبگیری چرخشی با مابقی شیوه ها، مکانیزم این شیوه و مزایای این شیوه در قیاس با مابقی شیوه ها پرداخته میشود.

مکانیزم کلی روش قالب گیری چرخشی

در قالبگیری چرخشی، اجسام صلب و تو خالی از طریق مواد پلاستیکی پودر شده در قالبهایی با گرمای بالا که به وسیله ی ۲ صفحه به شکل مقارن میچرخند، قرار داده می شوند.

ذرات پلاستیکی در سطح درونی قالب داغ، به علت اعمال گرمای بالا به دیواره ها ذوب میشوند و این عمل ذوب تا هنگامی که همه ی ماده ذوب شود، ادامه دارد.

براثر عمل چرخش قالب به وسیله ی ۲ صفحه، ماده ذوب شده بر اثر نیروی گریز از مرکز، برروی سطح دیواره های قالب قرار میگیرد و این چرخش و نیروی گریز از مرکز متوقف نمی شود. مقارن با حذف عامل گرمایشی، دیواره ها از طریق یک عامل سرمایشی خنک میشوند.

درنتیجه ماده برروی دیواره ها خنک میشود تا در آخر منجر به کالای نهایی و قطر دیواره مطلوب شود. قطر دیواره با مقدار پودر موجود در قالب کنترل میشود.

قالبگیری

در شکل بالا می شود این پروسه را به شکل ملموسی وارسی کرد.

یکدست بودن قطر دیواره ها می تواند در حد ±۱۰% نگهداشته شود که در قیاس با پروسه ی قالبگیری دمشی مناسبتر است. قطر دیواره ها میان ۱/۳۲ اینچ تا ۱ اینچ(۰٫۸mm تا ۲۵mm ) می باشد. اغلب رزین های بهره برده شده در قالبگیری چرخشی با ضخامت ۷۴ تا ۲۰۰۰ میکرون وجود دارند.

تفاوت میان قالب گیری چرخشی و سایر شیوه های شکل دهی

تمایز های اساسی میان قالبگیری چرخشی و مابقی شیوه های شکل دهی  پلاستیکها مانند قالبگیری دمشی و تزریقی عبارتند از:

بهره بردن از پودر رزین به جای قرص

ذوب رزین در قالب به جای اعمال فشار در قالب

چرخش ۲طرفه قالب

ارزان بودن قالبهای Rotomolding به علت سادگی

تولید قالبها از مواد ارزانتر، به علت کم بودن فشار اعمالی

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

برای دیدن محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “Rotational molding چیست؟(بخش اول)

دیدگاهتان را بنویسید