اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

پلی پروپیلن PP چیست؟(بخش اول)

لاستیک ها

تاریخچه پلی پروپیلن PP

پلی پروپیلن گسترش یافته یا EPP حباب یا لایه‌ای از پلی پروپیلن است که دارای خصوصیت فشاری خوبی است که ناشی از سختی و سفتی پایین آن است و به آن اجازه می‌دهد که بعد از اعمال فشار به شکل اولیه خود بازمیگردد و بطور گسترده‌ای در صنعت هواپیمایی و وسایل کنترل رادیویی و… بکار می‌رود که این ویژگی ناشی از قدرت جذب فشار است. Polypropylene) PP) یک ترموپلاست است که از پلیمریزاسیون پروپیلن بدست می آید و قابلیت بازیافت دارد.

پلی پروپیلنPP اولین بار در اوایل دهه ۱۹۵۰ در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد و بعد در اواخر این دهه به تولید تجاری رسید. از همان اوایل برآورد می شد هزینه تولید پلی پروپیلنPP  از پلی اتیلن PE کمتر است.
پلی پروپیلنPP در سه فرم isotactic, syndiotacti, atactic تولید می شود که به صورت عمده به فرم isotactic و با افزودن مقدار کمی از دیگر منومر ها (بیشتر پلی اتیلن PE) است.

پلی پروپیلن

خصوصیت ها

استقامت در مقابل کشش، چگالی کم، بی رنگی، سختی، استقامت در مقابل اسید، باز و حلال ها، از جمله خصوصیت های پلی‌پروپیلنPP به حساب می آید. هزینه کم تولید آن در قیاس با دیگر ترموپلاستیک ها جایگاه مخصوصی برای پلی پروپیلنPP در صنعت ایجاد کرده است.

موارد مصرف 

پلی پروپیلنPP به شکل عمده در شش گروه زیر تولید میشود:

۱٫ Injection Moulding (قالب تزریقی)
۲٫ Fibres (الیاف)
۳٫ Sheet/Film (فیلم و شیت)
۴٫ Blow Moulding (قالب بادی)
۵٫ Pipe (پایپ)
۶٫ Extrution Coating (روکش محافظ) 

قالب تزریقی

بیشترین استفاده پلی پروپیلنPP در این گروه است که در تولید وسایل الکتریکی و الکترونیکی، سرپوش وکلاهک، اسباب بازی، چمدان، وسایل خانگی و صنایع بسته بندیو صنعت اتومبیل استفاده می شود.

الیاف

دومین استفاده پلی پروپیلنPP در این گروه است که در تولید الیاف به کار رفته در پشت فرش و زیلو، به عنوان جایگزین در الیاف سیزال و کنف در موکت و نخ های گونی، الیاف non-woven ، پارچه لباس های عایق گرما و سرما است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید