اتصالات, اخبار, صنعت پلیمر, لوله

پلی پروپیلن PP چیست؟(بخش دوم)

لاستیک ها

فیلم و شیت

این قسمت از استفاده پلی پروپیلنPP رشد قابل توجه ای طی سالهای اخیر داشته است. صنایع بسته بندی شیرینی و شکلات، سیگار، فیلم های گرافیک و چاپ، شیت های بسته بندی مواد غذایی که با حرارت شکل می گیرند.

پلی پروپیلن

قالب بادی

بطری و قوطی.

پایپ

لوله فاضلاب و اگو، سیم و کابل.

روکش محافظ

این قسمت از مصرف پلی پروپیلنPP رفته رفته جایگزین کاربرد پلی اتیلن سبک LDPE می شود. پلیپروپیلن (PP) از جمله پلاستیکهایی است که کاربردهای متعددی در قطعات متعدد و نیز به عنوان الیاف دارد. نقطه ذوب و دمای سرویس بالاتر آنها نسبت به دیگر پلیمرها موجب توسعه روز افزون کاربرد آنها در قطعات متعدد گردیده است. از طرف دیگر الیاف آنها به جهت استحکام بالا و جذب آب کم رقیب الیاف نایلونی در اغلب کاربردها از جمله برای فرش کردن اطراف استخرها و یا زمینهای گلف مینیاتوری میباشد.

پلی پروپیلن یکی از پر کاربردترین پلاستیک هاست و امروزه کاربرد زیادی در صنایع متعدد دارد. با وجود آنکه به ازای یک وزن مشخص، PP کمی گرانتر از پلی اتیلن ( PE) است.
پلی پروپیلن پلیمری با دانسیته تقریبی ۰٫۹ گرم بر سانتیمتر مکعب از پلیمریزه شدن منومر پروپیلن به دست می آید. این ماده در مقابل رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی بادوام بوده در دمای حدود ۱۷۰ درجه سانتیگراد ذوب می شود. این ماده غیر سمی و بی بو در زمان سوختن مثل شمع به قطرات ذوب شده واکس مثل تبدیل شده و با شعله ای بدون دود و بویی کمی زننده میسوزد. تلفیق خاصیت چون سبکی، سختی، چقرمگی(Toughness)، استقامت شیمیایی و جلای سطحی باعث تنوع محصولات تهیه شده از این ماده گردیده است. یکی از خاصیت های مهم PP پایداری بالای آن در برابر خم شدن در ضخامت کم است ) فنر های پلاستیکی Polymeric nge که احتمال تولید قطعات بسیار متنوع را ایجاد میکند.

پلی پروپیلن در انواع زمینه ها مثلاً در صنعت اتومبیل در ساخت پانل درب ها، تزئینات درونی، پروانه ها، کفپوش اتومبیل، جعبه باطری و …. مصرف میشود. بیشتر نیهای نوشیدنی از PP تولید میشود. اغلب قطعات ساک و اسباب بازیها نیز از این پلیمر تولید می شوند. تقریباً ۱۰ % تولید PP در تولید فیلم مصرف میشود که در بسته بندی مواد غذایی استفاده دارند. حدود ۳۰% دیگر PP تولیدی در تولید تک رشته ها و الیاف مصرف میشود . الیاف PP در تولید موکت، فرش، طناب، گونی و … کاربرد دارند.

هر چند پلی پروپیلن به شکل هموپلیمر مصرف خیلی زیادی دارد اما کوپلیمر پروپیلن با اتیلن نیز بازار رو به رشدی دارد. با افزایش اتیلن زمان پلیمریزاسیون پلیمری با مدول کمتر و استقامت به ضربه بیشتری بدست می آید. هر چه میزان اتیلن بیشتر باشد تاثیرات گفته شده نمایان تر خواهد بود. این کوپلیمرها هم به صورت بی نظم (Random Copolymer) و هم بلوکی (Block Copolymer) در دسترس میباشند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “پلی پروپیلن PP چیست؟(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید