اتصالات, اخبار, لوله

پلی پروپیلن چیست و در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

پلیمر

مقدمه

پلی پروپیلن برای ساخت انواع قطعات پلاستیکی در صنایع مختلف استفاده می شود. در شکل۱ نیاز جهانی پلاستیک ها بر اساس نوع رزین نشان داده شده و همان طور که مشاهده می شود، دومین پلیمر پر مصرف در جهان است:

پلی پروپیلن

در سال ۱۹۵۷ پلی پروپیلن به صورت تجاری به بازار عرضه گردید و همان طور که در شکل ۲ مشاده می شود، در حدود دو سوم پروپیلن جهان برای تولید این پلیمر به کار می رود:

پلی پروپیلن

انواع پلی پروپیلن:

پلی پروپیلن ها به منظور دست یابی به کاربردهای متنوع به دو صورت هموپلیمر و کوپلیمر در بازار عرضه می گردند. در شکل ۳ تقسیم بندی پلی پروپیلن و شکل ساختاری انواع گریدهای آن نشان داده شده است:

پلی پروپیلن

۱- هموپلیمر

هموپلیمرهای پلی پروپیلن بر اساس نظم فضایی خود، به سه دستۀ اتاکتیک (بی نظم)، ایزوتاکتیک (هم نظم) و سیندیوتاکتیک (تک نظم) تقسیم می شوند.

الف) اتاکتیک: این زیر ساختار دمای ذوب پایینی دارد و ماده ای صمغی شکل است که به دلیل خواص چسبندگی بالا در ساخت بعضی چسب ها استفاده می شود. پلیمر اتاکتیک ماده ای آمورف، انعطاف پذیر و سفت است. در مقابل پلیمرهای ایزوتاکتیک و سیندیوتاکتیک، پلیمرهایی با بلورینگی بالا، سفت تر و با انعطاف کمتر هستند.

ب) ایزوتاکتیک: ساختار ایزوتاکتیک، دمای ذوب بالایی دارد و ماده ای کریستالی و چقرمه است.

ج) سیندیوتاکتیک: این زیر ساختار خواصی همانند زیر ساختار ایزوتاکتیک دارد اما به دلیل بلورینگی کم تر، شفاف تر هستند. هم چنین، فرآیند دهی آن نسبت به دیگر گریدها دشوارتر است.

بالاترین خواص بلورینگی این گریدها به ترتیب مربوط به زیر ساختار ایزوتاکتیک، سیندیو تاکتیک و اتاکتیک است.

۲- کوپلیمر

به طور کلی کوپلیمرها از پلیمریزاسیون دو یا چند مونومر مختلف ساخته می شوند. کوپلیمرهای پلی پروپیلن شامل مقدار کمی اتیلن یا اولفین های بزرگتر شامل بوتن و هگزن هستند. هرچه زنجیره های متصل به پروپیلن بزرگتر شوند، انعطاف پذیری آن افزایش، و صلبیت و استحکام آن کاهش می یابد. دو نوع از مهمترین کوپلیمرهای تجاری پلی پروپیلن، کوپلیمر تصادفی (Random) و ضربه (Impactهستند. کوپلیمر ضربه در واقع نوع خاصی از کوپلیمر بلوکه ای است.

فرآیند تولید:

همو پلی پروپیلن از ماده خام اصلی پروپیلن تولید می شود. با اختراع کاتالیزورهای زیگلر ناتا، امکان پلیمریزاسیون پروپیلن و تولید جامد بلوری میسر شد. پلی پروپیلن حاصل از کاتالیزور زیگلر-ناتا، عمدتا جهت گیری فضایی ایزوتاکتیک داشته و درصد بلورینگی آن حدود ۶۰ درصد و دمای ذوبش حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد است. می توان با افزودن اتیلن، گریدهای مختلف پلی پروپیلن را تولید کرد.

همو پلی پروپیلن و پلی پروپیلن تصادفی عمدتا در ساخت فیلم و پلی پروپیلن بلوکه ای در ساخت قطعات صنعتی به کار می روند. پلی پروپیلن کاربردهای متنوعی در تولید الیاف و پارچه، تسمه، فیلم، ورقه، صنایع خودرو و قالب گیری تزریقی و دمشی دارد. مصرف جهانی پلی پروپیلن با توجه به کاربرد نهایی آن به طور عمده مربوط به قالب گیری دمشی و الیاف است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید