اتصالات, اخبار, لوله

پلى استال چیست؟

پلي استال

پلى استال (polyoxymethylene – POM)

پلی استال به عنوان ترمو پلاستیک (پلاستیک گرمانرم)، پلاستیک های مهندسی استفاده می شود. نام های دیگر آن هوستافورم (Hostaform)، دل رین (Delrin)، دراکون (Duracon)، سلکون (Celcon)، اولترافورم (Ultraform) می باشد.

پلی استال

ویژگی ها :

 1. مونومر: فرمالدئید (آلدئید فرمیک)
 2. حلال: دی متیل فرم آمیدDMF و ۱,۲ ـ دی کلرو بنزن و ۲ کلرو ـ ۱,۴ ـ دی متیل بنزن
 3. دانسیته: ۱٫۴۱ تا ۱٫۴۳ g/cm3
 4. دمای ذوب (Tm): برابر ۱۶۵ تا ۱۷۵ درجه سانتی گراد. نکته: باید توجه داشت در هنگام استفاده درجه حرارت دستگاه از درجه حرارت ذوب بالاتر نرود زیرا در این صورت پلیمر تجزیه شده و گازهای سمی آزاد می کند.
 5. دمای انتقال شیشه ای (Tg): برابر ۷۵- درجه سانتی گراد

خصوصیات اشتعال (شیوه شناسایی آسان):

 1. به سختی آتش می گیرد.
 2. در شعله می سوزد و بعد از حذف شعله به سوختن ادامه می دهد.
 3. شعله آبی و تقریباً غیر قابل دیدن دارد.
 4. بدون دود می سوزد.
 5. در شعله چکه می کند.
 6. بوی فرمالدئید می دهد. (سمی!)

چگونگی تولید:

معمولی ترین پلی استال از فرمالدئید تهیه می شود که آن را به نام پلی اکسی متیلن نیز می شناسند. فرمالدئید به کمک آغازگر های آنیونی نظیر تری فنیل فسفین پلیمریزه می شود. این پلیمر برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ توسط شرکت دوپونت به صورت تجاری تولید و با نام دل رین به بازار عرضه شد. این ماده به دلیل خصوصیاتی که دارد در مواردی می تواند جایگزین فلزات غیر آهنی شود. پلی استال ها بلورینگی زیادی دارند و درصد بلورینگی آن ها بین ۷۷ تا ۸۰% است. بیشتر رزین های پلی استال دارای افزودنی های گوناگون می باشند همچنین برای بهبود مقاومت خزشی و سفتی ممکن است به آن ها از ۲۰ تا ۳۰% الیاف شیشه اضافه کنند.

مزایا:

این ماده دارای مقاومت سایش بسیار زیادی است و از استحکام خوبی هم برخوردار است (به همین دلیل به فلزات شباهت دارد)، تحمل حرارتی بالا (در ۸۰ درجه سلسیوس مدت طولانی و در ۱۲۰ درجه سلسیوس مدت کوتاهی بدون آسیب می مانند)، ضریب اصطکاک پائین، خواص الکتریکی خوب، جذب آب کم، دارای خاصیت الاستیسیته می باشد.

معایب:

متصاعد کردن گاز سمی در صورت حرارت دادن بیشتر از دمای ذوب، حرارت بالا سبب بد رنگ شدن آن نیز می شود، مقاومت کم در برابر اسیدها و بازها و عوامل اکسید کننده، نور خورشید بر آن تأثیر منفی دارد.

دیگر خواص:

سطح این ماده حتی بعد از استفاده طولانی به ندرت خراب می شود، با سطوح فلزی به خوبی کار می کند و در صورت روغن کاری عمل گردش روان تر می شود، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و حلال ها.

کاربرد ها:

هم جواری با قطعات فلزی که دارای تعداد دوران زیادی هستند، ساخت فنر برای بارهای سبک، چرخ دنده ها و پیچ ها، یاتاقان ها، دستگیره، هواکش، قطعات پمپ، سری دوش، حلقه زنجیرهای تسمه نقاله، قطعات ماشین آلات صنعتی برای جایگزینی با روی، فولاد، آلومینیوم و برنج (در بیش از ۸۰% استفاده از این ماده، جایگزین فلزات شده است) ، صنعت نساجی و …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید