اتصالات, اخبار, شیرآلات, لوله

فلنج کور چیست؟

فلنج کور

فلنج کور صفحه های گرد بسته ای میباشند که در انتهای مسیر لوله کشی و یا جهت تست خطوط پایپینگ به وسیله چند پیچ و یک عدد واشر آببندی که به اصطلاح به آن واشر گسکیت نیز میگویند مهار میگردند. فلنجهای کور فشار بیشتری را نسبت به سایر فلنجها تحمل میکنند از این رو نوع متریال مصرفی در اینگونه فلنجها از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

فلنجهای کور نیز مانند سایر فلنجها دارای استانداردهای DIN آلمان و ANSI اروپا میتوانند باشند ابعاد این فلنجها نیز بسته به سایز لوله یا اتصال مورد نظر که فلنج کور روی آن قرار میگیرد میتواند متفاوت باشد.این فلنجها در سایزهای ۱/۲ اینچ الی ۱۲۰ اینچ در استانداردهای درخواستی تولید و عرضه میگردد.

فلنج کور

به عبارت دیگر: 

از این نوع فلنج ها برای مسدود کردن انتهای سیستم های لوله کشی شیرها و منفذهای ظروف تحت فشار استفاده می شود. فلنج های کور از نظر فشار داخلی و بار بر روی پیچ ها مخصوصاً در اندازه های بزرگتر نسبت به تمام فلنج های دیگر تحت فشار بیشتری قرار می گیرند. و چون ماکسیموم فشار تنش در این نوع فلنج ها تنش خمشی در مرکز موثر است. از این نظر مقدار تنش نسبت به فلنج های دیگر زیادتر انتخاب می شود و در محل هایی که درجه حرارت فاکتور مهمی است، یا مسئله ضربه قوچ (Water Hammer) وجود دارد ، به جای فلنج کور از ترکیب فلنج گردندار جوشی و درپوش (Cap) استفاده می شود.

  • استاندارد ساخت : فلنج کور بر اساس استاندارد ابعادی ASME B16.5 و استاندارد مواد ASTM ساخته می شود.
  • فشار کاری : فلنج کور از کلاس ۱۵۰ الی ۲۵۰۰ تولید و در کلاس های ۳۰۰۰ الی ۶۰۰۰ نیز قابل ارائه می باشد.

با این حال بطور دیگر نیز میتوان گفت که فلنج های کور:

یکی از اتصال دهنده های لوله ها ، شیرآلات و دستگاه ها به یکدیگر می باشد. فلنج ها در مکان هایی که در آن  لوله ها ،ابزار دقیق، شیرها و دیگر تجهیزات که برای تعمیر و نگهداری مونتاژ شده اند مورد استفاده قرار میگیرند.

اتصال فلنج دار تشکیل شده از سه قسمت مجزا  می باشد:

۱- Flange

۲- گسکت ها

۳- پیچ ها

فلنج ها بصورت قطعه دیسکی شکل می باشند که همیشه بصورت جفت به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می سازد و به آسانی باز و بسته می شوند و برای فشارهای کم و زیاد مناسب می باشد.

آب بندی بین دو فلنج توسط لای (Gasket) که در بین آنها قرار داده می شود انجام می گیرد. جنس فلنج ها از فولاد و آلیاژهای آن و یا از چدن و استیل و ….. سایر مواد ساخته می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید