اتصالات, اخبار, لوله

در مورد فاضلاب چه می دانید؟

فاضلاب

آب، شرط وجود حیات می‌باشد و بیشتر واکنشهای شیمیایی در محیط آبی صورت می‌گیرد. آب به دلیل پاره ای خواص ویژه اساسی نقش تنظیم کننده‌ ای در طبیعت داشته و آن را در مقابل تغییرات غیرمترقبه دما حفظ می‌کند. آب پس از مصارف مختلف (خانگی، کشاورزی، صنعتی و …) تبدیل به فاضلاب می‌شود. برای پیشگیری از آلودگی آب و محیط زیست توسط این پسابها بایستی راهکارهایی برای تصفیه و استفاده دوباره از آنها اتخاذ کرد. 

فاضلاب و آب برای استفاده و برای برگشت به محیط یا استفاده دوباره احتیاج به تصفیه دارند. روشهای متعددی برای تصفیه آب و فاضلاب وجود دارد که بسته به مصارف آب و نوع آلودگی از این روشها استفاده می‌شود. عمده‌ترین‌ روشهای تصفیه آب را در ادامه مطلب دنبال نمائید.

فاضلاب

دسته بندی آب های آلوده

آب‌های آلوده‌ای که بعد از تصفیه مجددا می‌توان استفاده کرد:

• آب‌های آلوده‌ای که در کارخانجات و مراکز صنعتی تولید شده، به شدت سمی هستند و نمی‌توان برای مصارف خانگی استفاده کرد و برای برگشت مجدد به محیط زیست باید به شکل دقیق تصفیه شوند.
• آب‌هایی که مصارف ویژه ای داشته، قابل استفاده دوباره نمی‌باشند. مثل آب‌های صنایع – نوشابه سازی

حدود ۶۹ % آب مصرفی جهان، صرف کشاورزی و عموما آبیاری می‌شود. ۲۳ % به مصرف صنایع می‌رسد و مصارف خانگی فقط حدود ۸ % را شامل می‌شود. در کشورهای پیشرفته، کشاورزی و صنایع، بیشترین مصرف آب را داشته، بیشترین نقش را در آلودگی آبها دارد.

فاضلابهای صنعتی

فاضلابهای صنعتی، فاضلابهایی هستند که از صنایع متعدد به دست می آیند و نسبت به نوع صنایع،ترکیبات شیمیایی متعددی دارند و رمانی که وارد دریاها می‌شوند، موجب آلودگی آب و مرگ آبزیان می‌گردتد.

مواد شیمیایی موجود در فاضلابهای صنعتی

بسته به نوع کارخانه‌ها و محصول تولیدی آنها، ترکیبات شیمیایی و درصد آنها در پسابهای صنعتی گوناگون است. ولی از مهمترین این ترکیبات می‌توان به آرسنیک، سرب، کادمیم و جیوه اشاره کرد. این مواد از روش پساب کارخانجات تهیه کاغذ، پلاستیک، مواد دفع آفات نباتی، استخراج معادن وارد آبهای جاری و محیط زیست می‌شود.

از اصلی ترین فجایع آلودگی با جیوه به فاجعه آلودگی آب رودخانه میناماتا در ژاپن با ترکیبات ارگانومرکوریک که به‌عنوان کاتالیزور در کارخانه پلاستیک‌سازی استفاده می‌شود، می‌توان اشاره کرد که طی آن مردم اطراف رودخانه به مرض اسرار آمیزی دچار شدند که ناشی از وجود جیوه زیاد در بدن آنها بود و هزاران نوزاد ناقص‌الخلقه و فوت تعدادی از مردم، عاقبت آلودگی آب با پساب این کارخانه بود.

فاضلابهای کشاورزی

در این فاضلابها، سموم کشاورزی مثل هیدروکربنهای هالوژنه، DDT، آلودین، ترکیبات فسفردار مثل پاراتیون وجود دارد. مخصوصا ترکیبات هالوژنه بینهایت خطرناک هستند و زمانیکه همراه با آب کشاورزی در لایه‌های زمین رسوخ نمایند یا به خارج از محیط کشاورزی هدایت شوند، موجب ایجاد فاضلابهای کشاورزی بی اندازه خطرناک می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید