اتصالات, اخبار, لوله

درباره لوله کشی چه می دانید؟(بخش پنجم)

لوله

لوله پی وی سی

این لوله ها هم به طور معمول به شکل نر و مادگی تولید میشوند. فرق این لوله با لوله چدنی این است که وصل کردن اینگونه لوله ها از شیوه  چسب بوده و میان ۲سر آنها بعد از اتصال جایی باقی نمی ماند.

لوله

لوله سیمانی

تولید این گونه لوله هم مانند لوله چدنی بوده و میان اتصال دهنده های آن فضا باقی میماند. نحوه لوله کشی تماما همانند لوله های چدنی بوده و فرقش در این است که لوله سیمانی نیازی به کنف کاری ندارد و به جای سرب از ملات ماسه سیمان برای استوار شدن اتصال دهنده ها به کار گرفته می شود. برش لوله های سیمانی به وسیله ی قلم ویژه ی گوه ای و چکش صورت میگیرد.

شیوه لوله کشی آب

لوله گالوانیزه

جهت لوله کشی با لوله گالوانیزه نخست بایستی ابعاد متعدد مورد نیاز برای لوله کشی را مشخص نمود و بعد ۲سر لوله را در بین گیره ویژه ی لوله کشی قرار داده و به وسیله ی حدیده سرهای لوله قطع شده را دنده کرد. آببندی این لوله ها به وسیله ی نوار پلاستیکی ویژه یا خمیر و کنف لوله کشی انجام پذیرد بعد لوله ها به وسیله ی اتصال دهنده های قابل قبول در جای مورد نظر نصب می شوند.

لوله پلاستیکی مسی و برنجی

در لوله کشی به وسیله ی لوله پلاستیکی جامد از اتصال دهنده های ویژه استفاده میشود اما چنانچه لوله از گونه پلاستیک نیمه جامد و یا معمولی باشد به وسیله ی رابطهای ویژه قادر است از اتصال دهنده های لوله های مسی بهره برد. در لوله کشی با لوله برنجی از شیوه ی جوشکاری اغلب استفاده میشود.

سیفون:

یکی از اصلیترین وسیله ها در سیستم لوله کشی سیفون است کارکرد سیفون مثل شیر یک طرفه ای است که توانایی خالی کردن آزادانه آب یا فاضلاب را از وسیله بهداشتی به شبکه فاضلاب مهیا می کند اما نمی گذارد گاز به وجود آمده از فاضلاب وارد وسایل بهداشتی و محیط داخلی شود. هر وسیله بهداشتی در لوله کشی به جز آن ها که سیفون سرخود هستند بایستی سیفون آب بند در اطراف خود داشته باشند.

پرکن سیفون

پرکن سیفون برروی لوله آب سرد ظرفشویی آشپزخانه توالتها آبخوریها نصب می شود. اکثرا آب این نوع سیفونها تبخیر شده و لذا گاز فاضلاب و حشرات موذی از لوله فاضلاب به فضای ساختمان راه پیدا می کند. شیر پر کن سیفون چنانچه به شکل قابل قبول برروی لوله آب سرد نصب و به سیفون یک کف شور متصل شود وجود آب تازه را در آب بند سیفون تضمین می کند. 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “درباره لوله کشی چه می دانید؟(بخش پنجم)

دیدگاهتان را بنویسید