اتصالات, اخبار, لوله

درباره لوله کشی چه می دانید؟(بخش سوم)

لوله

آچار شلاقی

این مدل آچار هم در لوله کشی استفاده می شود و مانند آچار لوله کار می کند.

لوله

آچار زنجیری

این آچار هم مثل آچار لوله گیر و شلاقی جهت باز و بسته کردن لوله استفاده می شود و تفاوت آن با آچار لوله گیر در این است که لوله های با ضخامت بزرگ را هم می شود با آن باز و بسته کرد. برای گردش درست این آچار هم مانند آچار لوله گیر است.

انبردست قفلی

این وسیله هم در لوله کشی جهت لوله های نازک ابزار خوبی است. با این فرق که دهان آن مدلی دارد که مثل گیره هم کار میکند و لوله یا بخش مورد نظر را میان دو تیغه دهانه آن نگه میدارد.

آچار تسمه ای

این مدل آچار هم مثل آچار لوله گیر می باشد با این فرق که در لوله کشی ها با لوله مسی که از آچار شلاقی به دلیل آسیب زدن به دیواره لوله نمی توان به کار برد مورد استفاده قرار داده می شود.

آچار فرانسه

از این آچار جهت باز وبسته کردن پیچ های متعدد ۶گوش و ۴گوش گوناگون استفاده می شود.

گیره

برای لوله کشی از گیره های متداول که دارای ۲تیغه روبه روی همدیگر نمیتوان استفاده کرد. تفاوت این مدل گیره با گیره تیغه ای متداول دراین است که از چرخش لوله براثر حدیده کاری و غیره پیشگیری می نماید در ضمن براثر فشار تیغه های گیره متداول و به علت تاثیر فشار برآن ۲خط مقابل لوله موجب لهیدگی و در اصطلاح دو پهنه شدن لوله میشود. ولی گیره لوله کشی دورتا دور لوله را گرفته و فشار تیغه های ویژه ی آن به دور لوله وارد آمده و هیچگونه خرابی در لوله به وجود نمی آورد. مدل دیگر گیره ویژه ی لوله کشی گیره زنجیری است که جای کمتری را می گیرد و مدل سوم آن تلفیقی از گیره متداول تیغه ای و گیره لوله کشی است.

لوله بر

این تجهیزات لوله را تماما تخت و در زاویه۹۰ درجه درقیاس با محور طولی لوله می برد. این ابزار به مراتب آسانتر و سریعتر از اره جهت بریدن لوله عمل میکند.

برای اطلاعات بیشتر به بخش چهارم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید