اتصالات, اخبار, لوله

درباره لوله کشی چه می دانید؟(بخش دوم)

لوله

درپوش

برای بستن انتهای لوله بوشن دار یا اتصال دهنده ای که دارای رزوه مادگی باشد بهره برده می شود. در پوش ها از قسم چدن آهن چکشخوار و برنج هستند. جهت اندازه های کوچک از درپوش سر ۴گوش برجسته یا مغزی و برای سایزهای بزرگ از درپوش سر ۶گوش استفاده میشود. مهره ماسوره: اقسام متعددی دارند. استفاده بسیار مهره ماسوره ها در خطوط لوله کشی در آسانی تعمیرات جلو پیدا می کند. هنگامی که مهره ماسوره و یک اتصال ترکیب شوند، می شود با به کارگیری از ۱ اتصال رزوهای تنها از همه ی مزیت های مهره ماسوره برخوردار شد.

لوله کشی

بوشن

به طور معمول سر هر شاخه لوله ۱عدد بوشن هم می بندند. بوشنها از نوع چدن یا آهن چکشخوار و یا برنج هستند. بوشنها به طور معمول رزوه راست گرد دارند اما گونه ی چپگرد را نیز براساس سفارش تولید می کنند. مدل دیگری از بوشن که روپیچ-توپیچ یا دنباله نام دارد با بوشن متداول توفیر می کند و دارای رزوه روپیچ است.
کارکرد بوشن تعویض اتصال انتهای رزوه شده لوله به اتصالی با ابعاد بزرگتر است. بوشن تعویض ۱ روپیچ- توپیچ به صورت در پوش توخالی و با ۲دهنه به ضخامتهای متعدد است و آن را می شود اتصالی برای کم کردن و یا اضافه کردن ضخامت تلقی کرد.

کلاهک لوله

کلاهک لوله برای مسدود کردن لوله یا اتصال دهنده ای که دارای رزوه روپیچ باشد استفاده میشود. کلاهکها مثل درپوشها از نوع چدن آهن چکشخوار و برنج هستند.

وسایل لوله کشی

در لوله کشی ساختمان به غیر از آچارهای متداول مثل انبردست آچار تخت و رینگی چکش و…ابزار هم استفاده دارند که به صورت زیر هستند:

آچار لوله گیر

این ابزار جزء وسیله های اولیه و مهم در لوله کشی هستند به دلیل مدل ویژه ی دهانه این آچار در صورتی که برای گردش آن درست باشد دهانه دور لوله قفل شده و هر مدل لوله را به آسانی باز یا بسته می کند. جهت درست گردش آچار لوله گیر از سمت انتهای دسته آچار به طرف دهانه در سمت گردش عقربه ساعت موجب بسته شدن لوله در اتصال می شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش سوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “درباره لوله کشی چه می دانید؟(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید