اتصالات, اخبار, لوله

درمورد هایپالون چه می دانید؟(بخش اول)

پلیمرها

لاستیک پلی ­اتیلن کلروسولفونه

پژوهش ها برروی لاستیک پلی ­اتیلن کلروسولفونه (هایپالون) حدودا در سال ۱۹۴۰میلادی به وسیله کمپانی دوپونت صورت گرفت.این لاستیک به علت دارا بودن خاصیت گرمایشی تقریبا عالی، خاصیت مکانیکی عالی، استقامت درمقابل اکسیداسیون، داشتن دوام و پایداری شیمیایی تحت شرایط اسیدی و بازی خوب، به خوبی شناخته شده است. در نخست هدف از ساخت این لاستیک، ساخت و تولید پلی­ اتیلن کلردار شده بود که پخت این لاستیک با بهره گیری از شیوه های پراکسیدی که در آن سال ها مورد مصرف قرار می گرفت، کار سختی بود. در ادامه تحولاتی در فرآیند ساخت این لاستیک انجام شد تا به شکل همزمان بتوان پلی اتیلن را کلردار و کلروسولفوندار کرد که توانایی ساخت این لاستیک با بهره بردن از عوامل پخت گوگردی را فراهم می کرد.

ساختمان پلی ­اتیلن کلروسولفونه

اکنون از شیوه های  SOLUTION ، GAS-SOLID و محلول سوسپانسیون آبی بهره برده می شود اما از شیوه ی gas-solid در ساخت صنعتی مصرف نشده است. ساختمان پلی ­اتیلن کلروسولفونه در تصویر۱ و ساختمان هایپالون آلکیل­دار شده در تصویر۲ نشان داده شده است.

ساختار

ساختمان اشباع شده پلی اتیلن کلروسولفونه موجب ساختن دستاوردهایی با استقامت بالا نسبت به گرما، اوزون، اکسیژن، آب و هوا (عوامل محیطی)، مواد شیمیایی و روغن شد. به غیر از این لاستیک جهت به کارگیری در دستاوردهای لاستیکی که به رنگ روشن احتیاج دارند مناسب است.

خواص آن

پلی اتیلن کلروسولفونه به دلیل وجود درجه گرما عملیاتی زیاد ( تا دمای ۱۵۰) و استقامت خوبی که نسبت به روغن دارد، بی همتا است. مثل مابقی لاستیک های کلردار شده، استقامت پلی ­اتیلن کلروسولفونه درمقابل روغن ها  با افزودن میزان کلر در لاستیک، بهبود یافته ولی خاصیتش در درجه گرمای پایین، کم می شود. خاصیت الکتریکی پلی اتیلن کلروسولفونه  جهت عایق کاری در ولتاژ کم و  پوشش جهت سیم و کابل مصرف می شود. اشتعال پذیری خیلی پایین پلی اتیلن کلروسولفونه باعث شده که به عنوان یک پلیمر مرغوب جهت کابل معدن مورد کاربرد قرار گیرد. استقامت خوب و دوام این لاستیک در هر ۲ حالت خام و پخت نشده، قابلیت بهره بردن از آن را در آسترکردن حوضچه ها و مخازن و سقف ها می دهد. پلی اتیلن کلروسولفونه حاوی استقمت بسیار بالا درمقابل مواد شیمیایی، شرایط محیطی، اکسیژن و اوزون است. به غیر از رنگ پذیری و عدم تغییر رنگ این لاستیک بسیار مناسب است. همینطور ترکیبات متعددی از پلی اتیلن کلروسولفونه باعث به تولید آمیزه هایی با استقامت سایشی زیاد، خاصیت مکانیکی بالا و عایق الکتریکی مناسب می شود. به غیر از گونه هایی از هایپالون که حاوی ویسکوزیته بسیار هستند اقسام پرکننده ها و نرم کننده ها را بهتر می پذیرند و فرآیندپذیری راحت تر می شود. ویسکوزیته بالا موجب بوجود آمدن خاصیت خوب این لاستیک در وضعیت خام است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید