اتصالات, اخبار, لوله

لوله کشی آب و تاسیسات ساختمانی(بخش اول)

پیشگفتار

برای لوله کشی آب و تاسیسات ساختمان، انواع مختلفی از لوله قابل استفاده هستند که در این مقاله به اختصار مزایا و معایب آن توضیح داده می شود. لوله‌هایی که در لوله کشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند  براساس جنس و نحوه ساخت خود، خواص مکانیکی متفاوتی را دارا می باشند و بدین ترتیب در  کاربردهای مختلفی استفاده می شوند. لوله های مورد استفاده در این بخش به ۲ نوع  لوله‌ های فلزی و غیر فلزی تقسیم می شوند.

لوله

که به صورت ذیل است:

 • لوله‌ های آهنی و فولادی گالوانیزه: این لوله‌ها که از جنس آهن و فولاد به صورت گالوانیزه بوده که در بخش فاضلاب لوله‌کشی ساختمان استفاده می گردند. بدلیل خوردگی زیاد، عدم انعطاف‌ پذیری و رسوب گیری زیاد استفاده از آن در لوله‌کشی ساختمان بسیار محدود شده است و تقریباً می‌توان گفت که در کمتر موردی از آن استفاده می‌شود.
 • لوله‌ های چدنی: از این نوع لوله که از جنس چدن ساخته می‌شود نیز در قسمت فاضلاب لوله کشی ساختمان استفاده می‌شود. با توجه به اجرای کند کار به علت زمانبر بودن فرآیند اتصالات آن ها، استفاده از لوله‌ های چدنی و گالوانیزه در لوله کشی ساختمان محدود شده است.
 • لوله‌ های پلی پروپیلن (لوله سبز): لوله‌هایی پلیمری PP مزایای زیادی نسبت به لوله‌ های نسل قدیم دارند. وزن کم، اجرای سریع، خوردگی پایین، رسوب گیری کم دلایلی است که مشتریان زیادی را برای استفاده از این نوع لوله ترغیب نموده است. معایبی مانند عدم توانایی در تحمل فشار های بالا و تغییر شکل زیاد در سرد و گرم شدن دما نیز استفاده از این نوع لوله را نیز جز در کابرد های مشخص، محدود کرده است.
 • لوله های ۵ لایه: با ترکیب بسیار عالی از دو جنس فلز و پلیمر به صورت لایه لایه ترکیب آنها سبب می‌شود که در این نوع لوله مزایای مکانیکی هر دو نوع وجود داشته و از بروز معایب آن جلوگیری شود. که از این بین می‌توان به مقاومت بالا، انعطاف پذیری مناسب، نصب سریع، رسوب گزاری و خوردگی کم اشاره نمود. همین امر سبب شده امروزه استفاده از این نوع لوله در تاسیسات و لوله کشی ساختمان بسیار مرسوم گردد.

لوله های فلزی

در اواخر قرن نوزدهم، در کشور های صنعتی جهان، سیستم لوله کشی ساختمان ها با لوله های فلزی آغاز گردید. این نوع از لوله ها جهت آب آشامیدنی، اجرای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار گرفتند. کاربرد این لوله ها در تاسیساتی همچون شوفاز ساختمان همچنان پا برجاست.

مزایا

 1. مقاومت مکانیکی بالا
 2. تحمل دمای بالا
 3. ضریب انبساط طولی کم
 4. نفوذ ناپذیری صد در صد در برابر نور اکسیژن
 5. مقاومت در برابر آتش سوزی

معایب

 1. خوردگی از داخل و خارج
 2. رسوب پذیری
 3. عدم شکل پذیری آسان
 4. ضریب هدایت حرارتی زیاد
 5. افت فشار بالا
 6. وزن زیاد

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید