اتصالات, اخبار, لوله

انبار و حمل لوله‌های پلی‌اتیلن دوجداره کاروگیت(بخش دوم)

پلی اتیلن

افراشتگی:

ارتفاع مجاز چیدن لوله‌ها روی هم در شرایط کارگاهی برای لوله‌های سایز پایین حداکثر دو متر می‌باشد. در سازهای بالای ۵۰۰ میلیمتر، لوله‌های بالایی بایستی بر روی ورقه‌های چوبی قرار گرفته که در این شرایط حداکثر ارتفاع مجاز برای دپوی لوله‌ها روی هم ۵/۲ متر می‌باشد. لوله‌های با طول شش متر بایستی بر روی سه ورقه چوبی و لوله‌های کمتر از چهار متر بایستی بر روی دو ورقه چوبی قرار داده شوند. در این شرایط ورقه ها با فواصل مساوی بین دو انتهای لوله قرار داده می‌شوند.

  • توجه داشته باشید که لوله‌های منهولی نبایستی روی هم قرار داده شوند.

پلی اتیلن

نور خورشید:

تمامی تولیدات شرکت رساکالا دارای پایدار کننده‌ای در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌باشند ولی با وجود این لوله های فاضلابی برای استفاده در زیر زمین تولید می‌شوند. بنابراین لوله‌های فاضلابی را بهتر است بیشتر از یک سال در هوای آزاد نگهداری نکرد و در زیر سایبان قرار داده شود و از نور مستقیم خورشید دور نگداشته شود.

در کل بهتر است لوله‌ها برای محافظت در مقابل نور خورشید در مکان مسقف نگداری شوند و در صورت نگهداری از لوله‌ها در فضای باز، حتی‌الامکان لوله‌ها با استفاده از کاورهای آنتی یووی پوشانده شوند و بهترین حالت ممکن این است که لوله‌ها به صورت عمودی در برابر نور خورشید نگهداری شوند.

دمای هوا:

تمامی پلاستیکها بر اثر افزایش درجه حرارت دچار تغییر در ابعاد می‌شوند. اگر دمای هوا بیش تر از ۲۵ درجه سانتیگراد باشد لوله‌ها دچار تغییراتی در ابعاد خواهند شد. بنابراین در شرایطی که دمای هوا بیشتر از ۲۵ درجه سانتیگراد بوده و یا زمان انبارداری بیش از ۲۴ ساعت می‌باشد باید توجه مضاعفی در نحوه انبارداری نموده و لوله‌ها را در شرایط بهتری از حداکثر مجاز استانداردهای نگهداری نمود.

دگرگونی شکل:

دقت شود که دمای بیشتر حد هوا و نگهداری طولانی مدت لوله‌ها در شرایط غیر استاندارد احتمال دارد موجب تغییر شکل در ابعاد لوله‌ها مخصوصاً لوله‌های سایز بالا شود. در صورتی که این شرایط اتفاق بیافتد و لوله دچار تغییر شکل گردد بایستی قطر درونی لوله در جهت افقی و عمودی اندازه گیری شده و در صورتی که قطر در جهت افقی بیشتر از جهت عمودی باشد بایستی لوله را ۹۰ درجه چرخاند تا قطر بزرگتر در جهت عمودی قرار گیرد. توجه کنید که این کار بایستی حداقل شش ساعت قبل از نصب لوله در کانال انجام گیرد.

بهتر است منهول ها در وضعیتی که بعد از نصب در کانال خواهند داشت نگهداری و انبار شوند تا به علت شکل خاص و نامتقارن آنها، بعداً دچار معضل نگردند.

نکات کلیدی درباره نصب لوله ها

حمل به داخل ترانشه: در کارگذاری لوله‌ها درون ترانشه حتماً بایستی لوله‌ها را با استفاده از تجهیزات مناسب به درون ترانشه انتقال داد و از پرتاب کردن لوله‌ها به درون ترانشه خودداری نمود. دقت شود که لوله در زمان انتقال درون ترانشه بر روی لبه قرار نگیرد. زیرا وزن لوله موجب تغییر شکل در لبه آن شده و اتصال لوله‌ها را به هم دچار معضل می‌نماید.

شناوری: باتوجه به اینکه وزن پلی اتیلن از آب سبکتر می‌باشد و همچنین پروفیلهای لوله‌های دوجداره خالیست بنابراین در صورتیکه آب درون ترانشه باشد لوله‌ها بر روی آن شناور خواهند شد. بنابراین بایستی  لوله‌ها را با استفاده از ابزار مناسب از بالا و در قسمت تاج مهار نمود.

مغایرت دما: در شرایط کارگاه ممکن است برخی لوله‌ها داخل ترانشه یا در قسمت سایه بوده و برخی از آنها در آفتاب قرار گرفته باشند. این تغییرات شرایط گاهی اختلاف دمایی بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد را بدنبال خواهد داشت. بنابراین دقت شود که لوله‌ها در شرایط مشابهی نگهداری شوند تا زمان نصب کاملاً هم دما باشند در غیر اینصورت پس از نصب و بعد از گذشت مدت زمانی لوله‌ها از قسمت اتصالات دچار نشت شده و یا نصب اتصالات دچار مشکل خواهد شد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “انبار و حمل لوله‌های پلی‌اتیلن دوجداره کاروگیت(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید