اتصالات

دستگاه جوش پلی اتیلن(بخش دوم)

دستگاه جوش

دستگاه جوش پلی اتیلن(بخش دوم)

در تقسیم بندی انواع دستگاه جوش موارد متعددی مد نظر قرار می گیرد که در یک تقسیم بندی، انواع دستگاه جوش به سه دسته تقسیم می شوند. دستگاه جوش بات فیوژن، الکتروفیوژن و اکسترودر سه دستگاه جوشی هستند که بر اساس طرح هر پروژه، می بایست انتخاب گردند.برای شناخت ویژگی های انواع دستگاه جوش نیاز است تا کاتالوگ های شرکت های مختلف را مطالعه نمود و در این مبحث تنها مزایا، معایب و کاربرد انواع دستگاه جوش را بیان خواهیم نمود.

 

انواع دستگاه جوش پلی اتیلن:

دستگاه جوش بات فیوژن

یکی از محکم ترین اتصالات در لوله های پلی اتیلن را دستگاه جوش بات فیوژن ایجاد می کند که به آن اتصال لب به لب نیز گفته می شود. در این اتصال می بایست قطر و اندازه لوله ها یکسان باشند تا اتصال به درستی انجام شود. رایج ترین دستگاه جوش در اتصالات لوله های پلی اتیلن در آب و فاضلاب، دستگاه جوش بات فیوژن است که مزایای نسبتا زیادی دارد. علی رغم این مزایا استفاده از دستگاه جوش بات فیوژن در لوله های پلی اتیلنی به نوع دستگاه و جوشکار بستگی دارد.در صورت عدم انجام صحیح مراحل جوش در این دستگاه توسط فرد جوشکار و یا نقص فنی در دستگاه، اتصالات به درستی انجام نشده و اشکالاتی را ایجاد خواهد نمود.

دستگاه جوش الکتروفیوژن

از آنجا که آسیب در بخش لوله های پلی اتیلنی گاز رسانی از اهمیت بیشتری برخوردار است استفاده از دستگاه جوش الکتروفیوژن در این لوله ها مرسوم تر است. در واقع اتصالاتی که توسط دستگاه جوش الکتروفیوژن انجام می شود می تواند به عنوان محکم ترین نوع اتصالات باشد و در طول زمان کمتر صدمه ببیند.

دستگاه جوش

دستگاه جوش اکسترودر

در این دستگاه اتصالات به صورت دستی انجام شده و در لوله های پلی اتیلن با اندازه کوچک و همچنین بازسازی جوش بیشترین موارد استفاده آن می باشند.هر کدام از این دستگاه ها در یک پروژه استفاده می شوند و شناخت ویژگی های آن ها در تعیین نوع استفاده ی آن برای جوشکار دارای اهمیت است.

 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “دستگاه جوش پلی اتیلن(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید