اتصالات, اخبار, لوله

استفاده لوله پلی اتیلن در نیروگاه‌ها

پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن بهترین انتخاب جهت انواع سیستم‌های لوله‌کشی صنعت انرژی و نیروگاهی است. حساس‌ترین قسمت نیروگاه‌های تولید برق سیستم‌های خنک کننده‌ی لوله‌های آب می‌باشد .اگر سیستم خنک کننده گرفتار مشکل شود احتمال آن وجود دارد که کل نیروگاه از کار بیافتد. لوله پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)  یک انتخاب مناسب برای نیروگاه‌های برق و نیروگاه‌های هسته‌ای به شمار می‌آید. پلی اتیلن دارای استقامت سایشی بسیار زیادی است. در حقیقت آزمایشهای آزمایشگاهی ثابت کرده‌اند که لوله پلی اتیلن با چگالی بالا ( HDPE ) می‌توانند از ۳ تا ۵ برابر بیشتر لوله‌های فولادی عادی و یا با کیفیت بالا بیشتر دوام بیاورند.
در ۲۱ جولای سال ۲۰۰۹ موسسه انرژی هسته ای آمریکا استفاده از لوله‌های پلی اتیلن HDPE را در نیروگاه‌ها به رسمیت شناخت، این حرکت به سمت لوله های پلی اتیلن تکجداره با دانسیته بالا را باید به عنوان نشانه‌ای برای سایر حوزه‌ها برای پیوستن به این حرکت دانست..

پلی اتیلن

استفاده از لوله پلی اتیلن در نیروگاه‌های هسته ای

خوردگی در لوله‌های چدنی به کار رفته در سیستم لوله کشی نیروگاه‌های هسته‌ای به دلیل طول عمر آنها به سرعت تبدیل شده است به عنوان یک دلواپسی ایمنی و هزینه‌ای بسیار بالا در عملیات جایگزینی آنها. احتیاجی به ذکر این نیست که نیاز به یک آینده‌نگری برای تاسیسات هسته‌ای که در حال ساخت هستند و بادوام کردن سازه‌های قدیم وجود این امر ضمانت کننده امنیت نسل آینده است.

استفاده از لوله پلی اتیلن در نیروگاه‌های برق

نیروگاه‌های حرارتی به صورت معمولی از صنایع و بخش‌های زیادی تشکیل شده‌اند. قطعی در تولید الکتریسیته و تعمیرات و نگهداری پی در پی آنها، از برجسته ترین مشکلات این نیروگاه‌ها ست. از این رو امور تعمیر و نگهداری در این نیروگاه‌ها از جمله علت های هزینه‌های هنگفت در آنها محسوب می‌شوند. لوله‌های پلی‌اتیلن، به منظور انتقال آب داغ و سرد در برج خنک کننده نیروگاه‌های برق حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
نیاز حیاتی نیروگاه‌های حرارتی، دسترسی به ذخایر آبی بابت مرتفع ساختن نیازشان به بخار و آب‌های خنک کننده می‌باشد. ولی دسترسی به ذخایر آبی به تنهائی کفایت نمی کند همچنین کیفیت مایعات درون لوله هم نباید از بین برود. به عنوان مثال خوردگی دشمن درجه یک این نیروگاه‌ها است. مشکلاتی چون تغییرات فشار، افت خلاء ،افت‌هایی در خطوط لوله، شکاف یا ترک و تعمیر و نگهداری از وقایع روزانه در نیروگاه‌های برق حرارتی به شمار می‌آیند. لوله‌های PE 100 برای برطرف کردن این دسته مشکلات مناسب هستند زیرا در قیاس با دیگر لوله‌ها دارای ویژگی‌های برتری می‌باشند. لوله‌های پلی‌اتیلن۱۰۰ PE به ویژه برای اطفاء حریق، خنک کنندگی و آب بهداشتی نیروگاه‌های برق حرارتی بهترین هستند. این لوله‌ها زمانیکه به منظور سرد کردن به کار می‌روند دارای برتری‌های افزوده دیگری نیز می‌باشند زیرا اجازه نمی‌دهند میکروارگانیسم ها در دیواره داخلی لوله تجمع کنند .
در اینجا به مزایای جانبی چون نصب و حمل و نقل آسان نیز می‌توان اشاره کرد .از دیگر برتری‌های لوله‌های پلی اتیلنی با کاربرد خنک کنندگی این است که قطر داخلی این لوله‌ها برای سال‌های مدید ثابت می‌ماند که این امر در واقع گذر میزان جریان ثابتی را در داخل لوله تضمین می‌کند.
لوله‌های پلی اتیلنی مذکور همچنین نیاز به شستشوی پیاپی ندارند از این رو دارای کمترین هزینه نگهداری می‌باشند. لوله‌های پلی‌اتیلن همچنین تحت تاثیر شکل سطوح جوراجور زمین و حرکات زمین قرار نمی‌گیرند.

استفاده از لوله پلی اتیلن در نیروگاه‌های خورشیدی

استفاده از انرژی خورشیدی تا ۲۵ سال پیش وجود نداشت ولی بعد از آن تبدیل به یک صنعت بزرگ در دنیا شده است. با گذشت زمان و پیشرفت روز افزون تکنولوژی و امکانات سیستم‌ های خورشیدی در سراسر دنیا وسعت یافته و به عنوان انرژی پاک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سیستم‌های گرمایش خورشیدی با توجه به نوع و جا مورد استفاده سایزهای مختلفی دارند. ساده‌ترین آنها از تنها یک لوله سیاه که در معرض خورشید قرار گرفته و به یک پمپ تصفیه آب استخر متصل شده است تشکیل می‌شود سیستم‌های پیشرفته‌ تر از کلکتور با یک – دو یا سه لایه از نورگیر‌های شیشه ای به همراه لوله‌ها و پمپ‌ها تشکیل شده‌اند. از طرفی سیستم‌های پیشرفته دارای سیالات انتقال حرارت مخازن حفظ حرارت مبدل‌های حرارتی و کنترل گرهای فشار و دما می‌باشند، لوله کشی با استقاده از لوله‌های پلی اتیلن می‌تواند نقش مهمی در این کاربرد اجرا نماید.
مزایای عملکردی لوله‌های پلی اتیلن در سیستم‌های گرمایش خورشیدی عبارتند از :
ترکیب انعطاف پذیری، خواص مرتبط به دماهای بالا، و مقاومت آن در برابر آسیب‌های که در اثر یخ زدگی و خوردگی، مزایای مهمی هستند که در استفاده سیستم‌های انرژی خورشیدی، مفید خواهند بود.

استفاده از لوله پلی اتیلن در نیروگاه‌های بادی

نیروگاه‌های بادی به طور معمول از صنایع و بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند، سیستم انتقال نیروی به وجود آمده از باد بوسیله‌ی کابلهایی انجام می‌گیرد که همه باید کاور شده باشند و محیط‌ نیروگاه بادی نیز باید بوسیله سیستم کاملا مدرنی زهکشی شده باشد که به سیستم پایه دکل‌ها در دراز مدت آسیبی وارد نگردد.
با توجه به مزایای لوله‌های پلی اتیلن و استفاده این لوله‌ها در کاورینگ کابل‌ و اجرای سیستم زهکشی بوسیله لوله‌های پلی اتیلن، کاربرد لوله‌های پلی اتیلن در این صنایع رشد زیادی داشته است و به انتخاب اول پیمانکاران و مجریان این نیروگاه‌ها شده است.

کاربرد لوله پلی اتیلن در سیستم آتش نشانی نیروگاه‌ها

لوله آتش نشانی از مهمترین و پر استفاده ترین وسایل سیستم‌های آتش نشانی می‌باشد و یکی از واحدهای مهم در تأسیسات صنعتی از جمله نیروگاهها واحد آب آتش نشانی است. لوله پلی اتیلن به دلیل دارا بودن ویژگی هایی همانند عدم خوردگی میکروبی، مقاومت بسیار بالا در مقابل زلزله و رانش‌های احتمالی زمین مناسب برای سیستم‌های آتش نشانی جهت نصب در خاک انتخاب می‌شوند. همچنین این لوله ها باید فشار آب را نیز تحمل کنند که لوله پلی اتیلن با تحمل فشار کاری ۴ تا ۲۵ بار قابلیت تحمل فشار آب را دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید