اتصالات, اخبار, لوله

اقسام لاستیک و کاربرد آن

لاستیک ها

لاستیک ها

لاستیک ها ویژگی های بسیاری دارند که همین امر باعث شده در صنعت لوله و اتصالات مورد استفاده قرار گیرد. از خصوصیت های اصلی لاستیکها مدول آلاستیسیته بودن کم لاستیک ها است همین طور استقامت شیمیایی و اصطحلاک کم و خاصیت ذیگر آنها که عایق بودن است موجب استفاده های زیادی در زمینه خوردگی می شود. به عنوان نمونه لاستیک ها با اسیدکلریدریک سازگار هستند و به همین علت لوله‌ها و تانک های فولادی با پوشش لاستیکی سال هاست که کاربرد دارند.
نرمی لاستیکها هم یکی دیگر از علت های استفاده ی زیاد این ماده ها می باشد مثل شیلنگها، نوارها و تسمه ها ، تایر ماشین ‍‍و …
لاستیک ها به دو گروه تقسیم می شوند:

  1. لاستیکهای طبیعی 
  2. لاستیکها‌ی مصنوعی

به شکل کلی لاستیکهای طبیعی دارای خاصیت مکانیکی خوب تری هستند مثل مدول آلاستیسیته پایین تر، استقامت درمقابل بریدگی ها و گسترش آن ها ولی در مورد استقامت خوردگی لاستیکهای مصنوعی دارای وضعیت مناسب تری هستند.

لاستیک

لاستیک های طبیعی

لاستیک دارای مولکول های از ایزوپرن می باشد و به صورت یک شیره مایع از درخت گرفته می شود، ساختار کویل مانند آن موجب الاستیسیته زیاد این مواد می شود (۱۰۰ تا ۱۰۰۰ درصد انعطاف پذیری) محدودیت گرمایشی لاستیک نرم تقریبا۱۶۰ درجه فارنهایت است، این محدودیت با آلیاژسازی تا اندازه۱۸۰ درجه فارنهایت بالا می رود. با بالا رفتن گوگرد و گرما دادن لاستیک سختتر و تردتر می‌شود. نخستین بار در سال۱۸۳۹ چارلز گودیر این شیوه را به وجود آورد و آن را ولکانیزه کردن نام گذاری کرد، ۵۰%گوگرد موجب جسم سختی به اسم ابونیت می شود که جهت تولید توپ بولینگ مورد کاربرد قرار می گیرد. استقامت خوردگی به طور معمول با سختی نسبت مستقیم دارد .
مدول آلاستیسیته برای لاستیکها‌ی نرم و سخت میان ۵۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰پوند بر اینچ تغییرپذیر است.

لاستیک های مصنوعی

در جنگ جهانی دوم زمانیکه منبع های عمده لاستیک ها در اختیار دشمن قرار گرفت بنابراین ماده دیگری بایستی به جای آن استفاده می شد. و همین امر باعث شد در آغاز دهه۱۹۳۰ نئوپرن به وسیله ی دوپنت به وجود بیاید، این ماده پنجمین ماده استراتژیک در جنگ جهانی بود. در حال حاضر لاستیکهای مصنوعی بسیاری حاوی ترکیب هایی با پلاستیک ها وجود دارند.
فیلرهای نرم کننده و سخت کننده متعددی جهت بدست آوردن خاصیت هایی مانند الاستیسیته، استقامت درمقابل خوردگی و استقامت در مقابل گرما با یکدیگر تلفیق می شوند که در امتداد مطلب به معرفی چند تا از این ماده ها میپردازیم:

  1. نئوپرن و لاستیک نیتریل: دربرابر نفت و گاز بادوام هستند. یکی از نخستین استفاده های آن در شیلنگهای پمپ بنزین بوده.
  2. لاستیک بوتیل: ویژگی اصلی این لاستیک نفوذپذیر نبودن دربرابر گازها است این ویژگی موجب به کارگیری آن در لوله‌های داخلی و تجهیزات کارخانجات مواد شیمیایی مانند آب بندی تانکرهای حمل گاز است. همین طور این لاستیک استقامت عالی درمقابل محیط های اکسید کننده مثل هوا و اسید نیتریک رقیق دارد.
  3. لاستیک سیلیکون: استقامت گرمایشی این لاستیک در اندازه ی ۵۸۰درجه فارنهایت است.
  4. پلی اتیلن کلرو سولفاته شده: دارای استقامت فوق العاده در فضاهای اکسید کننده مانند۹۰% اسید نیتریک در درجه حرارت فضا می باشد.
    لاستیک های نرم دربرابر سایش عالی تر کار می کنند. روکش ها قادرنند از لایه های سخت و نرم تشکیل شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید