اتصالات, اخبار, لوله

اقسام روش های زهکشی آبهای سطحی(بخش دوم)

زهکشی

مسدود کردن شکافها

ترک ها و شکاف های سطحی نقاط خوبی را جهت نفوذ آب به درون دامنه ایجاد می‌کند. به وجود آمدن این ترک و شکاف ها ، به ویژه در مراحل اولیه توسعه یک ناپایداری جدید ، مشکل ساز تر می‌شود. پر کردن این شکافها به وسیله مواد غیر قابل نفوذی مانند رس ، بتن یا مواد نفتی می‌تواند تا میزان بالایی از انباشته شدن آب و نفوذ آن به درون دامنه پیشگیری نماید. این روش هم در مورد دامنه‌های خاکی و هم سنگی قابل اجراست و می‌تواند هم در پیشگیری بکار رود و هم در مراحل آغازین ایجاد یک زمین لغزه، پیشرفت آن را کندتر یا به وطر کامل متوقف کند.

زهکشی

غیر قابل نفوذ کردن بخش دامنه

یکی از پرکاربرد ترین و مناسب ترین روش های غیر قابل نفوذ کردن سطح زمین، پاشیدن مواد نفتی (مالج) به سطح دامنه است. مالج نیز به انواعی از مواد نفتی سنگین مایع گفته می‌شود که اغلب جزء چحصول های زاید پالایشگاه یا کارخانه‌ های پتروشیمی می باشد. این روش علاوه بر پیشگیری از نفوذ آب به درون دامنه، از طریق چسباندن ذرات خاک به هم، سطح دامنه را در مقابل آثار فرسایشی باد و تا حدودی آب جاری حفظ می کند.

انواع روش های زهکشی آب های داخل دامنه

با وجود تلاشی که برای پیشگیری از نفوذ آب به درون دامنه انجام می گیرد باز هم امکان دارد مقداری از آب ها از سطح دامنه نفوذ، از محلی دورتر به وسیله آب زیرزمینی به درون دامنه انتقال یابد. این آب ها قبل از هر چیز از طریق با اضافه کردن به وزن، نیروهای رانشی را زیاد می کنند.

زهکشی ثقلی افقی

استفاده از زهکش های تقریبا افقی می‌تواند نقش تاثیرگذاری بر روی کاهش فشار آب درون دامنه های سنگی و خاکی داشته باشد. به همین جهت می توان این روش را هم برای جلوگیری از حرکت و هم پیشگیری از تحرک یک زمین لغزه در حال تشکیل مورد استفاده قرار داد. به همین منظور در قسمت های پایینی دامنه افقی، شیب بسیار کم و ناچیزی به سمت خارج جهت ایجاد جریان ثقلی آب، حفر می شود.

گالریهای زهکش

حفر نقب یا گالری های زهکش در دامنه های سنگی و خاکی، به ویژه در محل هایی که زهکشی عمیق بخش های درونی دامنه مورد نظر است، مناسب می باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “اقسام روش های زهکشی آبهای سطحی(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید