اتصالات, اخبار, لوله

اقسام روش های زهکشی آبهای سطحی(بخش اول)

زهکشی اراضی در لغت به معنای خارج کردن آب اضافی از زمین می باشد که یکی از کارهایی است که از ۲۰۰۰ سال قبل مرسوم بوده. البته خارج شدن آب از زمین بصورت طبیعی نیز صورت میگیرد لذا زهکشی فقط این فرایند طبیعی را سرعت میبخشد هر چند برخی از زارعین احتمالا از زمانهای بسیار قدیم به فواید زهکشی آگاه بودند و کاوش های باستانشناسی نیز آثاری از این عملیات را نشان میدهد اما این کار به عنوان یک فن در کشاورزی مطرح نبوده است ودر واقع زهکشی تا نیمه قرن ۱۸ میلادی بسیار محدود و ناشناخته بود و تنها از آن زمان به بعد بود  که همگام با توسعه کشاورزی توجه به عملیات زهکشی نیز جلب گردید.

زهکشی

نکات کلی درباره زهکشی

آب جاری یا آبی که از چشمه‌ها خارج می‌شود، نباید از روی یک ناحیه ناپایدار حرکت کند. وجود آب در سطح دامنه، علاوه بر نقش فرسایشی، به راحتی می‌تواند به داخل دامنه نفوذ کرده و به سرعت بر ناپایداری آن بیافزاید. دور نمودن آب از سطح دامنه و جلوگیری از نفوذ آن، مخصوصا در مورد دامنه‌هایی که بطور بالقوه ناپایدارند، از مهمترین روشهای مهندسی دستیابی به پایداری است.

انواع روش های زهکشی آب های سطحی:

سیستم زهکشی بسطی

برای اینکه آب به درون دامنه نفوذ پیدا نکند باید تدبیری شود تا هرچه سریع تر سطح دامنه را ترک کند. احداث کردن آبروهای مناسب در سطح دامنه، یا بر روی پلکانها ، یکی از مهمترین روش ها برای این مورد است. این آبروها باید علاوه بر داشتن گنجایش و شیب مناسب و کافی ، بسترشان نیز قابل نفوذ نباشد. جهت پیشگیری از تخریب و پر شدن این جوی ها در طول زمان ، می‌توان آنها را به وسیله قطعات سنگ پر کرد.

این روش در مورد دامنه های خاکی یا دامنه های تشکیل شده از سنگ های تجزیه شده ، مناسب می باشد و می‌تواند ضمن جلوگیری، در مراحل اولیه حرکت دامنه نیز نقش ترمیمی ایفا کند. نقش مهم دیگر این روش پیشگیری از فرسایش سطح دامنه از طریق آبهای جاری می باشد.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید