اتصالات, اخبار, لوله

انواع لوله ها در آبرسانی(بخش اول)

لوله فاضلاب

لوله ها را می توان به انواع متعدد از نظر جنس کاربرد و شیوه اتصالات دسته بندی نمود. در آبرسانی و جمع آوری فاضلاب معمولا از لوله های آهنی و پلاستیکی استفاده می شود. لوله های آزبست سیمان و لوله های بتنی نیز در جمع آوری فاضلاب کاربرد دارند البته استفاده این نوع از لوله ها به علت معضلات زیست محیطی و تعمیر و نگهداری پر هزینه رو به انقراض است.

همچنین در آبرسانی خانه ها و اماکن و سیستم های آبرسانی کوچک PLUMBING از لوله های گالوانیزه استفاده می شود. در لوله کشی آب گرم و سرد مصرفی برای متصل کردن لوله ها به همدیگر تغییر جهت دادن لوله ها انشعاب گیری و یا تبدیل قطر لوله از قطعاتی استفاده می کنیم که آنها را اتصالات یا وصاله می نامند.

لوله های فاضلاب

 • لوله‌های گالوانیزه
 • لوله‌های چدن
 • لوله‌های پلاستیکی
    • لوله PE
    • لوله PVC
    • لوله PP
    • لوله ABS
    • لوله CPVC
    • لوله PB

لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه خود به دو گروه تقسیم می شوند : لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آهنی گالوانیزه. این دو مدل در بازار به لوله های آهنی سفید معروف اند و عموما بین این دو مدل تفاوت گذاشته نمی شود در صورتی که لوله های فولادی گالوانیزه در قیاس با نوع آهنی آن سبک تر و براق تر است.

هر دو مدل لوله های گالوانیزه در شاخه های ۶ متری ساخته می شوند و در هر دو سر حدیده شده اند. قطر اسمی این لوله ها از اینچ تا ۸ اینچ دسته بندی شده اند. برای اتصال لوله های گالوانیزه نمی توان از روند جوشکاری استفاده نمود زیرا که بر اثر حرارت جوشکاری روی موجود در این لوله ها اکسید شده و گاز اکسید روی ایجاد شده برای تنفس خطرناک است.

لوله فولادی گالوانیزه

این مدل لوله ها برای آبرسانی و برخی مواقع برای تخلیه فاضلاب استفاده می شوند اما کاربرد اصلی آنها برای تهویه است. جنس این لوله ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار درون قالب عبور داده و درز آن را جوش می دهند و بعد آنها را جهت افزایش مقاومت در مقابل اسیدها و زنگ زدگی ها روی اندود ( گالوانیزه ) می کنند. این مدل لوله ها نسبت به نوع آهنی در مقابل اسیدها مقاومت کمتری دارند. برای گالوانیزه کردن لوله های فولادی از پیل شیمیایی یا پیل گالوانیک استفاده می کنند.

لوله آهنی گالوانیزه

جنس این لوله ها آهن سفید نورد شده است که درز آن به وسیله ی دستگاههای درز جوش بهم جوش داده می شود و بعد لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند. این لوله ها از رنگ تیره و خاکستریشان شناخته می شوند.

لوله چدنی

جنس این لوله ها از چدن ریخته گری است و بر حسب نوع استفاده آنها انواع و مقدار آلیاژ شکل و طول لوله نوع اتصالات آنها با هم متفاوت است و بیشتر در سیستم لوله کشی فاضلاب و برای جمع آوری آب های سطحی کاربرد دارد.

لوله های چدنی که در سیستم فاضلاب استفاده می شوند به دو گروه تقسیم می شوند:

دو سر تخت: شیوه اتصال در این نوع لوله چدنی استفاده از بست مخصوص می باشد.

سر توپی: این نوع لوله چدنی خود به دو دسته یک سر توپی و دو سر توپی تقسیم می شوند و برای اتصال در این نوع لوله ها از سرب و کنف استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید