دسته‌بندی نشده

دو اصطلاح در پمپ های آب

پمپ

هد و دبی – دو اصطلاح در پمپ های آب

هد و دبی – حتما شما نیز در طی مراحل خرید و یا نصب و حتی تعمیر پمپتان این اصطلاح را شنیده باشید ولی معنی و مفهوم آن را درک نکرده باشید و یا حتی اگر تا بحال چیزی در این باره نشنیدید پست پیش رو شما جواب سوالها و کنجکاویهایتان خواهد بود…

پمپ های آب بر اساس پارامترهای طراحی و ساخته میشوند و بر اساس همان پارامترها در صنایع و مکانهای مختلف به کار گرفته میشوند. از جمله این پارامترها که نقش مهمی در انتخاب نهایی یک مدل از پمپ مناسب کار شما را دارد هد و دبی میباشد که مکمل یکدیگر بوده و همدیگر را پشتیبانی خواهند کرد.

اصطلاح هد

هد همان ارتفاع میباشد که همیشه بر روی پلاک پمپ ها حک میشود و همیشه نیز حداکثر هد و یا ارتفاعی که یک پمپ میتواند آب پمپاژ کند درج میشود.

به طور مثال بر روی پمپی هد ماکزیموم ۳۳ متر است. این بدان معناست که این پمپ میتواند حداکثر ۳۳ متر آب را تحت فشار بالا ببرد. شاید از خودتان سوال کنید تحت فشار یعنی چه؟
اصلاح تحت فشار به پمپهای گریز از مرکزی اطلاق میشود که توانایی هدایت آب را درون لوله و یا شلنگ را دارا میباشند و نمیتوانند آب را پرتاب کنند. بسیاری از کاربران فکر میکنند که پمپ تحت فشاری که ۳۳ متر آب را بالا میبرد پس میتواند ۲۰ متر آب را پرتاب نیز بکند! اما این فکر اشتباه است. پمپ های تحت فشار چه در ۱۰ متر لوله و چه در حداکثر ارتفاعشان یک نوع پرتاب را دارند.

پمپ

برگردیم سر اصطلاح اصلی مان یعنی هد. در بالا مثالی برای شما زدم و گفتم حداکثر هد یک پمپ بر روی آن درج شده. اما نکته ای در این میان هست. اینکه هیچوقت نباید به اعداد روی پمپ فقط بسنده کرد.

چون حداکثر هد پمپ ها که بر روی آنها درج شده در شرایط آزمایشگاهی بوده و کاملا استاندارد گرفته شده است. بدیهیست که این اعداد در برابر لوله کشی های غیر استاندارد که در ۹۰ درصد ساختمان های ایران کمی متغیر است.

در ضمن این عدد فقط در مورد یک لوله راست و مستقیم رو به بالا هست و شامل ده ها زانو و صدها متر لوله خوابیده شده در کف ساختمان شما نمیشود! پس همیشه برای خرید یک پمپ فقط به اعداد در شده بر روی آن اعتماد نکنید.

بهترین راه دیده شدن سیستم لوله کشی شما توسط یک فرد متخصص در امور پمپ آب و محاسبه میزان مصرف ساختمان و بعد خرید پمپ طبق اظهارات متخصص پمپ میباشد.

اصطلاح دبی

اصطلاح دوم که کاربرد آن نیز در صنایع پمپ بسیار است دبی یا حجم آب میباشد. دبی در یک پمپ یعنی آن پمپ در زمانی خاص چقدر آب میتواند جابجا کند. دبی در ارتفاعات مختلف حجم های مختلفی ارائه میدهد.

به طور مثال پمپ ۱ اسب بشقابی در ارتفاع ۱۰ متر ۱۰لیتر آب به ما میدهد و در ارتفاع ۲۰ متر ۷لیتر آب. پس دبی و هد مکمل یکدیگرند و همدیگر را پشتیبانی خواهند کرد. دبی در جایی به کار کی آید که چندین مصرف کننده در طول مسیر باشند و پمپ میبایست به همه آنها سرویس دهد.در این صورت اگر پمپ نصب شده دارای دبی کم باشد نمیتواند به مصرف کننده ها به خوبی آب برساند و دچار کمبود آب میشویم. همینطور در مورد هد نیز صادق است. پمپی که دبی آن بالا باشد اما هد آن کم باشد در طبقات فوقانی دچار قطعی آب خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید