اتصالات, اخبار, لوله

منتقل کردن گاز با لوله های پلی اتیلن(بخش اول)

پلی اتیلن

انتقال گاز

استفاده از شیوه های نوین، مثل بهره گیری از ماده های پلیمری، از چند دهه پیش در صنعت گاز کشور‌ های پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است. از محصولات نوین در این عرصه، می شود به بهره گیری از مواد پلی‌اتیلن برای ترمیم و تعمیر لوله های انتقال گاز نام برد. در زیر، مزایای استفاده از مواد پلیمری در منتقل کردن گاز و استفاده اندک آن در کشورمان مورد اشاره قرار گرفته است:

مواد پلی اتیلن در چند دهه پیش، انقلابی نوین در صنایع گازرسانی شهری محسوب می شود. لوله های پلی اتیلن در اندازه محدود، در ابتدای دهه۱۹۶۰ جهت گازرسانی به خانه ها در کشورهای توسعه یافته مورد مصرف قرار‌ گرفته است. ولی اکنون به دلیل توسعه در عرصه ی تولید مواد پلی اتیلن، به کارگیری از این لوله‌ها توسعه بسیاری یافته است، به شکلی که بیشتر از ۹۵درصد خطوط گازرسانی در شبکه گاز شهری آمریکای شمالی، از نوع پلی اتیلن است. 
لوله پلی‌اتیلن در اغلب کشورها، مثل انگلستان، آلمان و اتریش و روسیه مورد استفاده قرار گرفته است. خصوصیات و مزیت ها: به دلیل ویژگی های های بی نظیر مواد پلی اتیلنی، لوله های تولید شده از این ماده ها در قیاس با لوله های رایج گازرسانی (نوع فولاد) دارای مزیت های مخصوصی هستند که در زیر به گفتن چند مورد از آن ها اشاره میشود:

پلی اتیلن

کم وزن بودن انعطاف بالا

این مسئله موجب میشود که انتقال و همین طور نصب اینگونه لوله ها راحت انجام شود. درضمن، انعطافپذیری بالا، باعث استقامت قابل قبول در مقابل ضربه های که امکان دارد وارد شود می گردد.

نیاز نبودن به تجهیزات بسیار جهت نصب

تجهیزات مورد احتیاج جهت نصب این لوله ها، خیلی کم می باشد و به دلیل نبود احتیاج به جوشکاری و اتصال دهنده ها مثل لوله های فولادی، سرعت در نصب بیشتر است. این عمل موجب می شود که مخارج نصب اینگونه لوله ها خیلی اندک تر از لوله های متشابه باشد.

مقدار خیلی اندک نشست گاز

براساس آزمایش های صورت گرفته، میزان نشست گاز از لوله های پلی‌اتیلن خیلی کم می باشد.

بهای مناسب اینگونه لوله ها در قیاس با لوله های فولادی

با توسعه فناوری و بیشتر شدن رقابت کمپانی های تولید کننده، هرروز ناظر کم شدن بها اینگونه لوله ها هستیم. این کار باعث طرحریزی و تولید لوله هایی با تاب آوردن در مقابل فشار بالا و بهای پایین تر شده است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید