اتصالات, اخبار, لوله

برتریهای لوله کاروگیت نسبت به لوله بتنی(بخش دوم)

کاروگیت

قیاس اقتصادی لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن نسبت به لوله بتنی

۱- قیمت تولید لوله های بتنی به خصوص در اقطار مساوی یا بزرگتر از ۶۰۰ میلیمتر که این لوله ها بصورت مسلح تولید می گردند بالاتر از لوله های پلی اتیلن کاروگیت است .

۲- هزینه حمل لوله های پلی اتیلن با توجه به سبکی وزن و امکان بارگیری تلسکوپی کمتر از لوله های بتنی است و از سوئی دیگر امکان حمل کارخانه تولید در پروژه های بزرگ و کاهش هرچه بیشتر هزینه های حمل نیز وجود دارد. .

۳- مواد اولیه تولید لوله های کاروگیت از صنایع پتروشیمی بوده و معضلات و هزینه های تامین سیمان، شن، ماسه و میلگرد برای تولید لوله های بتنی یکی ازعوامل کم کننده قیمت تمام شده برای  است.

۴- هزینه های لوله گذاری در فهرست بهاء واحد پایه برای اقطار معادل لوله های پلی اتیلن ما بین ۲۵ تا ۴۰ درصد لوله های بتنی است.

کاروگیت

در قیاس لوله پلی اتیلن کاروگیت با لوله‌های بتنی چندین عامل نقش دارند :

– ضریب زبری کمتر شرایط هیدرولیکی بسیار بهتری ایجاد می نماید و قطر معادل نسبت به لوله بتنی کمتر میشود، این عامل در هزینه های عملیات خاکی و مرمت نوار حفاری و لوله گذاری تاثیر کمی دارد.

– بهاء واحد ردیفهای لوله گذاری لوله های پلی اتیلن حدود ۵۱ % لوله های بتنی با قطر یکسان است این نسبت تا ۴۵ % نیز کاهش می یابد.

– به جهت عرض کمتر ترانشه در لوله گذاری با لوله های پلی اتیلن در اقطار بزرگتر از ۳۵۰ میلی متر هزینه های عملیات خاکی و مرمت نوار حفاری نسبت به لوله های بتنی کمتر است.

– هزینه های بسترسازی لوله های پلی اتیلن در اقطار کمتر از ۴۰۰ میلیمتر بسته به مقاومت حلقوی لوله ما بین صفر تا ۲۵ درصد بیشتر از لوله های سیمانی معادل بوده ولیکن در اقطار بزرگتر از ۴۰۰ میلیمتر و در شرایط لوله گذاری زیر تراز آب زیرزمینی این معادله تغییر یافته و هزینه های بسترسازی لوله های بتنی نسبت به لوله های پلی اتیلن افزایش حدود صفر تا ۳۵ درصدی دارند.

قیاس طول عمر سودمند لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن نسبت به لوله بتنی

– لوله های دوجداره پلی اتیلن مقاومت زیادی دربرابر سایش، مواد اسیدی، سیالهای نمکی و آلکالاین از خود بروز می دهند.

– دیاگرام مقایسه ای که حاصل تحقیقات به عمل آمده در دانشگاه آلمانی درمستاد می باشد که نشان دهنده مقاومت بالای لوله های انعطاف پذیر در مقابل سایش می باشد .

– عمر مفید لوله های دوجداره کاروگیت پلی اتیلن از نظر تغییرات مقاومت حلقوی در طول مدت زمان ارائه شده است و نشان دهنده تغییر جزئی در طول ۵۰ سال می باشد. این دیاگرام برای تولیدات یکی از کارخانه های اروپائی بوده و بسته به نوع مواد اولیه، پروسه تولید، جزئیات مقطع جدار لوله و قطر لوله تولیدی کارخانجات متعدد متفاوت بوده و یکی از مواردی است که در مقدمه این مقاله نیز به آن اشاره گردیده و تولید کنندگان داخلی می بایست برای تولیدات خود در اقطار متعدد و رده های مختلف این تست ها را انجام دهند.

قیاس بهره برداری لوله کاروگیت دوجداره پلی اتیلن نسبت به لوله بتنی

– لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن ازنظر انجام عملیات ترمیمی و مقاومت در مقابل جابجایی های زمین دارای مزایای زیادی نسبت به لوله های بتنی هستند، این عامل عمر مفید شبکه های اجرا شده با لوله های پلی اتیلن را افزایش داده و دوره طرح را افزایش داده و احتیاج به اصلاح شبکه را به تاخیر می اندازد و اصولاً احتیاج به اصلاح شبکه های فرعی و خطوط اصلی را بسیار کم ساخته و اصلاح خطوط انتقال را وابسته به توسعه های مجاور در بلند مدت می نماید در حالیکه در لوله های بتنی، عمر لوله نیز در این پارامتر تاثیر مستقیم دارد .

– امکان ایجاد انشعابات و اتصالات پس از اجرا و در طول بهره برداری در لوله های کاروگیت بیشتر ،ارزانتر و آسان تر می باشد .

– در لوله‌ کاروگیت امکان جویده شدن به وسیله ی حیوانات موذی زیرخاکی وجود داشته که عمدتاً در محل عبور این لوله ها از آبراهه ها، مجاری فاضلاب و جمع آوری آبهای سنتی است. که به ندرت اتفاق افتاده و درصورت پیدایش نیز با تمهیداتی چون پوشش اطراف لوله در این مقاطع با مصالح آهکی قابل جلوگیری است. 

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “برتریهای لوله کاروگیت نسبت به لوله بتنی(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید