اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

کوچکترین پهپاد MIT 

پهپاد

مقدمه

هر اندازه که پهپاد سبکتر و کوچکتر باشد، بیشتر مورد استفاده مشتریان قرار میگیرد. در حال حاضر در زمانی هستیم که کاربران اغلب سراغ پهپاد مینیاتوری هستند و وزن اندک و سایز کوچکتر، به‌ عنوان ۱مزیت برایشان به حساب می آید. پژوهشگران و متخصصان متعددی پیوسته در تکاپو هستند تا پهپاد مینیاتوری با سایز کوچکتر و سبکتر ارائه دهند. ولی برای رسیدن به این هدف، چالشها و مسائله هایی وجود دارد.

دانشمندان و پژوهشگران MIT جهت برطرف کردن معضلات وابسته به طراحی پهپاد مینیاتوری توسعه هایی داشته‌اند. بازده ی تلاشهای انجام شده، تیم تحقیقاتی MIT‌ توانسته‌ است مدلهای اولیه‌ای از پهپاد های مینیاتوری در سایز و ابعاد زنبور عسل طرحریزی و خلق کند و بعضی از مشکلات مربوط به طرحریزی پهپاد با سایز کوچکتر برطرف شده است. به طور مثال اکنون در پهپاد های نوین و کوچک از دوربینها و سنسور های کم وزن و کوچک به کار گرفته می‌شود. اما یکی از معضلات بزرگی که مدتها ذهن پژوهشگران MIT را به خود مشغول کرده، مغز متفکر پهپاد یا همان تراشه‌ ی آن است، تراشه‌ی پهپاد بایستی سایز کوچکتری داشته باشد و ک مصرف باشد.

تراشه‌های استانداردی که هم اکنون در پهپاد ها و کوادکوپتر ها به کار برده می شود، مقدار بسیاری از داده ها را پردازش می‌کنند و برای این امر، انرژی بسیاری احتیاج دارند و به غیر از این، اکثرا دارای سایز تقریبا بزرگی هستند. انرژی مصرفی یک پهپاد معمولا ۱۰ تا ۳۰وات است که برای مهیا کردن این انرژی احتیاج به باتری‌ بزرگ است. هنگامی که از تراشه و باتری‌ بزرگ در طرحریزی پهپاد بهره گرفته می شود، در عمل نمی توانیم یک پهپاد در ابعاد یک زنبور عسل طراحی کنیم. پژوهشگرانMIT‌ با دانستن تمامی این موضوعات و معضلات، توانسته‌اند تراشه‌ای طرحریزی کنند که نه فقط سایز کوچکتری نسبت به تراشه‌های پیشین دارد، بلکه انرژی کمتری هم مصرف می‌کند.

تراشه

تراشه‌ شگفت انگیز

تراشه‌ی نوین طراحی‌ شده به وسیله ی پژوهشگران ام.آی.تی، Navion نامیده می شود. Navion در قیاس با تراشه‌ های به کار رفته در پهباد های پیشین، سایز کوچکتر‌ و کم مصرف تر هستند. پهپاد هایی که با تراشه‌ی Navion طرحریزی شوند، قادرند سایزی به اندازه‌ی درب بطری داشته باشند. پژوهشگران به غیر از طراحی تراشه‌ی کوچکتر، الگوریتمی نوین طرحریزی کرده‌اند که نیروی کمتری مصرف می‌کند. این نگرش نوین در طراحی سخت‌افزار و الگوریتمهای مرتبط به آن، موجب طراحی پهپاد هایی در سایز کوچکتر خواهد شد.

صحبت های ویوین سزی

ویوین سزی، یکی پژوهشگران این پروژه، در این مورد می‌گوید:

همواره الگوریتمی جهت بخش سخت‌افزاری مهیا و به آن بخش فرستاده می‌شود و سخت‌افزار به این الگوریتم جواب می‌دهد. پژوهشگران دریافته‌اند که هنگامی که الگوریتم و سخت‌افزار به شکل هماهنگ طرحریزی شوند، صرف انرژی به‌ شکل زیادی کم می شود. این دستاورد نوین، کلید طرحریزی الگوریتم و سخت‌افزاری در سایز کوچکتر است.

تکنولوژی مرتبط با سخت‌افزار و نرم‌افزار نوین قادر است دگرگونی بزرگ در ساخت پهپاد ایجاد کند. پروفسور سرتاک کارامان اعتقاد دارد روزی فرا می رسد که با کمک تراشه‌ی نوین، مشتریان قادر باشند پهپاد هایی در سایز درب بطری خریداری کنند که توانایی یکپارچه شدن با موبایل هوشمند آنها را داشته باشد. کاربران با این پهپاد های کوچک قادرند فیلم هایی باکیفیت بالا ثبت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید