رباتیک

نقش ربات ها در آینده نه چندان دور

پیشرفت ربات ها

پیشرفت ربات ها در همه عرصه ها

امروزه با پیشرفت علم و فناوری ربات ها دارند کم کم جای انسان را می گیرند.در قدیم تمامی کارها را انسان انجام می داد ولی امروزه به دلیل پیشرفت علم با اختراع دستگاه های مختلف ربات ها جای انسان را گرفتند و باعث شده نیروی انسانی کمتری در کارخانه ها ، بیمارستان ها ، تولیدی ها و.. فعالیت کنند و هر روز این امر فراگیرتر شده باعث بی کاری روزافزون شده درسته پیشرفت علم در بیشتر مواقع مفید است ولی مثل همیشه که با بدست آوردن چیزی چیزهای دیگر را از دست می دهیم در مورد هم به همین صورت است درست منفع زیادی برای بشریت دارد ولی ضرر و زیان های هم دارد. به گزارش رویترز، ربات‌ها هر روز نقش پررنگتری در کارخانه‌ها و صنایع پیدا می‌کنند. اما نقش آن ها به جراحی و پرستاری و خانه ی سالمندان گسترش پیدا کرده است. امری که منجر به نگرانی‌های جدی در خصوص بیکاری انسان‌ها و انباشت ثروت توسط عده‌ای محدود شده است. افزایش روزافزون ربات‌های کارگر در قاره ی اروپا ممکن است منجر به طبقه‌بندی آن ها به عنوان “شخص الکترونیک” شود.این دسته‌بندی می‌تواند صاحبان این ربات‌ها را مجبور به پرداخت مالیات به جای حق تامین اجتماعی کند. این پیش‌نویس طرحی است که پارلمان اروپا باید در مورد آن تصمیم بگیرد. طرحی که می‌گوید باید واقعیت‌های این انقلاب صنعتی تازه را قبول کرد.در طرحی که در اواخر ماه گذشته میلادی به پارلمان اروپا ارائه شد، آمده است که افزایش میزان هوشمندی این ربات‌ها، فراگیری و همین طور استقلال آن ها، نیازمند بازنگری در قوانین مالیاتی و همین طور مسئولیت قانونی آن ها دارد.با آن که حالا دیگر بسیاری از ربات‌ها کاملا با شکل انسانی به انجام وظایفی مثل خدمات‌رسانی در نمایشگاه‌ها، هتل‌ها و دیگر امکان عمومی مشغول‌اند، اما برخی شرکت‌های ربات‌سازی عقیده‌ دارند که هنوز برای قانونمند کردن نقش آن ها بسیار زود است.

ربات ها

درآمد حاصل:

شرکت VDMA آلمان که یکی از قطب‌های ربات‌سازی در قاره ی اروپا به شمار می‌رود، گفته است که این طرح بسیار پیچیده و زودهنگام ارائه شده است.صنعت ربات‌سازی آلمان هفت درصد در سال گذشته افزایش داشته و درآمد آن به بیش از دوازده میلیارد یورو رسیده است. آلمان تلاش می‌کند که در صدر فناوری رباتیک قرار داشته باشد.در اتحادیه ی اروپا کارفرمایان موظفند برای کارگران استخدامی خود، حق بیمه و تامین اجتماعی بدهند که در صورت استفاده از ربات مبالغ هنگفتی از این هزینه‌ها را پرداخت نخواهند کرد. و این امر باعث صرفه جویی شده.

مزایای استفاده از ربات ها

امروزه رباتها کاربردهای گوناگونی دارند؛ در بخش‌ها و صنایعی که دقت، سرعت عمل و حساسیت کار (مانند جراحی‌های دقیق پزشکی) حرف اول را می‌زند از ربات‌ها استفاده می‌شود، همچنین از ربات‌ها در فعالیت‌هایی که برای انسان مخاطره‌آمیز است نظیر خنثی‌سازی بمب و سایر کاربردهای نظامی و یا تحقیقات در دهانه آتش‌فشان‌های فعال استفاده می‌گردد. علاوه بر مزایای فوق می‌توان مزیت‌های دیگری را برای استفاده روزافزون ربات‌ها در صنایع گوناگون نظیر کاهش هزینه تولید، افزایش بازدهی و کیفیت تولیدات و غیره در نظر گرفت.درست باعث بی کاری یکسری از افراد جامعه شده اما باعث ایجاد امنیت بیشتر برای ما انسان ها شده و همچنین باعث راحتی و آسایش انسان های کره زمین شده است.

پیش‌نویس طرحی که به پارلمان اروپا ارائه شده، از کشورهای اروپایی می‌خواهد که دست‌کم ربات‌های بسیار پیشرفته و مستقل به عنوان شخص الکترونیک شناخته شوند که دارای حقوق و مسئولیت‌، هستند. این پیش‌نویس هم چنین پیشنهاد می‌کند که ربات‌های هوشمند باید از لحاظ قانونی ثبت شوند و تعهدات قانونی آن ها مشخص شود.مخالفان این طرح می‌گویند که این کار کاغذبازی اداری زیادی را به همراه خواهد داشت و هم چنین از پیشرفت صنعت ربات‌سازی جلوگیری می‌کند. آن ها می‌گویند که هنوز هیچ رابطه ی مستدلی مبنی بر افزایش میزان ربات‌ها و بیکاری انسان‌ها یافت نشده است. آن ها عقیده دارند که شاید در پنجاه سال آینده و با پیشرفت این صنعت باید به چنین طرحی اندیشید اما الان خیلی زود است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید