اتصالات, اخبار, لوله

نقش پلی اتیلن در بحران آب

پلی اتیلن

بحران آب

در دهه اخیر تلاشهای متعددی صورت گرفته و تغییرات مهمی در فرهنگ عمومی قابل مشاهده است اما هنوز به حل معضل تامین آب در کشور منجر نشده است . این امر نشان می دهد، هنوز راه درازی در پیش داریم و تنها الفبای اولیه برای فراگیری آموزش های مهمتر را آموخته ایم. اگر امروز کمتر از گذشته مشاهده می کنیم که افراد از آب آشامیدنی برای شستشوی خودرو و پاکسازی کوچه و خیابان استفاده می کنند از یک تغییر اصلی حکایت دارد اما بحران را برطرف نکرده ایم، فقط زمان آن به تاخیر افتاده است.

پلی اتیلن

پیشگیری

رشد شهرها و توسعه جغرافیایی آنها تقاضای مصرف منابع آب را درکشور افزایش می دهند و شرایط بحرانی در بخش آب را نزدیکتر می کند، چنانچه بدون برنامه ریزی برای توزیع مناسب، ارتقای سطح فرهنگ مصرف در جامعه و بازیافت آب، شرایط بحرانی در بخش آب کم تر نخواهد شد.
هم اکنون از هر صد لیتر آب شرب مصرفی هشتاد لیتر آن به فاضلاب تبدیل شده که اکثر این مقدار آب در چاه های جذبی دفع و موجب تغذیه سفره آبهای زیرزمینی تهران می شود اما وقتی طرح شبکه فاضلاب تهران بطور کامل اجرا شود این منبع تغذیه هم حذف یا تقلیل می یابد و متعاقب آن سطح آبهای زیر زمینی دائما افت کرده و میزان آبدهی چاه های آب بسیار کم خواهد یافت.

در هر صورت بایستی از اکنون تا بیشتر دیر نشده است برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم تا بحران کمبود یا نبود آب چرخهای صنعت را از کار نیندازد زیرا اگر در تامین آب و جاری کردن آن در رگهای صنعت موفق نباشیم، مشکلات بسیار خطیری پیش رو خواهیم داشت و از آنجا که سطح سفره آبهای زیرزمینی بسیار پائین رفته و بارندگی مناسبی نیز در منطقه انتظار نمی رود، تنها راه مبارزه با بحران کنونی آب، صرفه جوئی و بهینه مصرف کردن آب در مصارف بهداشتی، عمومی و خصوصا صنعتی می باشد.

تقاضای جهانی بهرهگیری از محصولات پلی اتیلن

تقاضای جهانی محصول پلی اتیلن که در سال ۲۰۰۲، ۵۴ میلیون تن بوده بر طبق تخمینها، در سال ۲۰۱۰ به ۸۷ میلیون تن خواهد رسید که نشان دهنده رشد سالانه ۸ درصدی تقاضا است. مطابق نتایج مطالعاتی که توسعه مؤسسه معتبر CMAI انجام شده، افزایش تولید مشتقات «اتیلن» که مهمترین آنها پلی اتیلن است در خاورمیانه، به عرضه شدید از سال ۲۰۰۹ انجامیده و قیمتها و حاشیه سود تولیدکنندگان خارج این منطقه را کاهش میدهد.
تولیدکنندگان منطقه خاورمیانه، مخصوصا آنهایی که دسترسی به گاز طبیعی دارند، حاشیه سودی معادل ۶۰۰ دلار در تولید هر تن اتیلن دارند در صورتی که این میزان برای تولیدکنندگان دیگر که اجتمال استفاده از این خوراک اولیه را ندارند، در دو سال آینده به حاشیه سودی کمتر از ۲۰۰ دلار در هر تن میرسد که این میزان سود، توجیه اقتصادی طرحها را به زیر سؤال خواهد برد.
۸۰ درصد ظرفیتهای جدید تولید مشتقات اتیلن در منطقه خاورمیانه و چین است تا پاسخگوی نیاز آسیا به این محصولات باشد. پیشبینی می شود تقاضای پلی اتیلن چین تا ۵ سال آینده، تا دوسوم میزان فعلی افزایش یابد و به همین علت مقصد اکثر تولیدات خاورمیانه، این کشور خواهد بود. CMAI معتقد است پیشی گرفتن ۱۰ درصدی عرضه بر تقاضا، باعث کاهش تولید محصولات اتیلنی در سال ۲۰۱۱ خواهد شد به گونهای که حتی تولیدکنندگان با هزینه های بالای تولید در مناطقی چون آمریکای شمالی، اروپا و آسیا، بسیاری از ظرفیتها را تعطیل خواهند کرد. ظرفیت تولید پلی اتیلن در خاورمیانه تا سال ۲۰۱۱ سه برابر میشود که دو کشور ایران و عربستان بیشترین سهم را در این میان دارند. این میزان تولید، نیمی از عرضه جدید سالهای آتی را تشکیل میدهد.
به این ترتیب، سهم خاورمیانه از تولید این ماده تا ۴ سال آینده به ۱۷ درصد خواهد رسید که رشدی ۸ درصدی را نسبت به میزان سال گذشته نشان میدهد. CMAI پیش بینی کرده نرخ محصول پلی تیلن سنگین به حدود ۴۰ سنت در هر پوند (۸۸۰ دلار در هر تن) در منطقه آمریکای شمالی کاهش یابد. بالاترین نرخ فروش این محصول در این منطقه، ۷۰ سنت در هر پوند بوده است. صادرات پلی اتیلن در آمریکای شمالی در نیمه اول سال جاری ۳۲ درصد رشد داشته در حالی که واردات، کاهش ۵۶ درصدی را تجربه کرده است. تقاضای داخلی نیز کاهش ۴ درصدی را شاهد بوده است. قیمت هر پوند پلی اتیلن در نیمه نخست ۲۰۰۷، رشدی ۱۷ سنتی را به خود دیده و ظرفیتهای تولیدی با ۹۴ درصد توان اسمی در حال فعالیت بوده اند. استفاده از ماده اولیه اتان که از نفتا ارزانتر است، اصلی ترین عامل رشد رکورد گونه صادرات این محصول در این منطقه عنوان شده است.
منطقه خاورمیانه با رهبری «صنایع پایه سعودی» (سبیک) و شرکت «ملی پتروشیمی ایران» و در خاور دور، شرکتهای «نفت و پتروشیمی چین» (سینوپک) و «ملی نفت چین»، پیشرو در اجرای پروژه ها و تولید پلی اتیلن خواهند بود به گونه ای بین سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ تقاضای جهانی با دشواری با عرضه پاسخ خواهد گرفت ولی بعد از آن، با افزایش عرضه و پی آمد آن، کاهش قیمتها مواجه خواهیم شد. منطقه خاورمیانه به علت موقعیت استراتژیک ترانزیتی به آسیای مرکزی و جنوب شرقی، امید زیادی به تصاحب این بازارها دارد. ضمن آنکه بازار رو به رشد اروپای شرقی و بازار گسترده اروپای غربی را نیز به خاطر این موقعیت ویژه مدنظر دارد. ارتقای صنایع پایین دستی که ارزش افزوده بالایی ایجاد میکنند نیز، به گسترش صادرات این منطقه کمک میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید