اتصالات, اخبار, لوله

پروسه تولید لوله دوجداره کاروگیت(بخش دوم)

لوله کاروگیت

تست هایی که بر روی مواد اولیه انجام می شود:

  1. تست شاخص جریان مذاب( MFI)
  2. تست چگالی( دانسیته)
  3. تست پایداری حرارتی( OIT)
  4. آزمون تست رطوبت
  5. تست تراکنش دوده

اتصال لوله

اکستروژن

در مرحله‌ی اکستروژن ترمو پلاستیک ها، ذوب پلیمر به وسیله ی گرمای ایجاد شده درون اکسترودر صورت می‌گیرد. ذوب پلی اتیلن سنگین به وسیله ی تنظیم دقیق پروفایل دمایی در نواحی متعدد بر طبق نوع پلیمر کنترل می‌شود که موجب ایجاد فشار بهینه درخروجی اکسترودر می‌شود. این کار به وسیله ی پرسنل تولید برطبق دستور العمل مدون راهنمای تضمین کیفیت و روش کار انجام می‌شود.

کاروگیت نمودن

در ادامه اکستروژن، پلی اتیلن از دای ( قالب ) رد شده و در  خروجی دای (DIE)  به شکل لوله در می‌آید. بعد فرآیند کاروگیت نمودن سطوح بیرونی لوله دوجداره به واسطه ی قالب و اعمال خلاء صورت می‌گیرد در حالیکه سطح درونی لوله صاف می‌باشد. این فرایند قالب گیری به وسیله قالب‌های کاروگیت کننده‌ی دوار به صورت پیوسته انجام می‌گیرد.
بر طبق نوع لوله مورد نظر قطعات و قالب‌های لازم بر روی خط تولید نصب می‌شود و در طی پروسه تولید تثبیت ضخامت لایه‌های لوله پلی اتیلن، سرعت تولید و دماها در مقدار بهینه تنظیم می‌شود. مسئول کنترل کیفیت کنترلهای لازم را بر روی محصول نهایی به منظور حصول اطمینان از دارا بودن کیفیت لازم انجام می‌دهد.

کالیبراسیون

در تولید لوله پلاستیکی مرحله ی خنک نمودن برای ایجاد پایداری ابعاد الزامی می‌باشد. این مرحله کالیبراسیون نام دارد و بر طبق ضخامت لوله و سرعت تولید متغیر است. جهت خنک کردن لوله‌ها از نازل‌های آب تعبیه شده دور تا دور لوله که در طول کالیبراتور وجود دارد استفاده می‌شود دمای آب سیستم خنک‌کننده  نیز تحت کنترل می‌باشد.

تائید و تست محصول نهایی

در مرحله آخر از فرآیند تولید، از لوله کاروگیت نمونه برداری شده و واحد کنترل کیفیت آزمون‌های مربوطه را برای تشخیص تطابق محصول در طول فرایند تولید با مشخصات لازم و بهینه سازی تنظیمات انجام می‌دهد.
در طی کل چرخه‌ی تولید از مرحله‌ی دو تا پنج محصول به وسیله ی پرسنل تولید و مسئول کنترل کیفیت، کنترل می‌شود. در آخر واحد کنترل کیفیت از سری‌های تولید‌ شده متعدد نمونه برداری نموده و بر اساس آزمون‌های استاندارد محصول، تایید نهایی را انجام می‌دهد.

لوله کاروگیت بعنوان پراستفاده ترین لوله جهت جمع‌آوری و انتقال فاضلاب در ایران و سایر نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاندارد جهانی بر تولید لوله کاروگیت با مقاومت مکانیکی بین ۱۶ تا ۳۱٫۵ کیلیو نیوتن بر متر مربع تاکید می‌کند. در ایران لوله کاروگیت حتما میبایست ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی داشته باشد. تمامی بازرسان تاکید دارند مقاومت مکانیکی لوله کاروگیت تولیدی هر شرکتی در وحله اول باید دارای مقاومت مکانیکی ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع باشد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “پروسه تولید لوله دوجداره کاروگیت(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید