اتصالات, اخبار, لوله

پروسه تولید لوله دوجداره کاروگیت(بخش اول)

لوله کاروگیت

تولید لوله دوجداره کاروگیت

در تولید لوله دوجداره کاروگیت بعد از انجام تحقیقات فراوان و تکیه بر دانش مدیران و واحد تحقیق و توسعه توانسته است که تغییراتی در قالبهای کاروگیتور ایجاد کند که نتیجه آن لوله‌ای بسیار مقاوم تر، با کیفیت تر و با عمری طولانی تر نسبت دیگر نمونه‌ها باشد.
همچنین لوله‌های کاروگیت رساکالا وجه تمایز دیگری دارد و آن وجود یک نوار محافظ بر روی کوپلینگ لوله‌ دوجداره کاروگیت است، این نوار در عین سادگی مثل کمربندی محافظ عمل نموده و مانع از دوپهن شدن کوپلر در محل اتصال لوله‌ها به یکدیگر شده و از نفوذ و خارج شدن سیال پیشگیری میکند. نقص عمده دیگر نمونه‌های لوله کاروگیت در بازار همین از بین رفتن و دوپهن شدن لوله‌ها در محل اتصال آنها میباشد که عملکرد خط انتقال سیال را به شدت کاهش میدهد.

برای تولید لوله‌های کاروگیت، اول بایستی مواد اولیه، تحت فرآیند اکستروژن، در اکسترودر و تحت حرارت زیاد ذوب شوند. در این مرحله تنظیم دمایی بسیار حائز اهمیت است به دلیل اینکه در نواحی دمایی متعدد، نوع محصول و نوع پلی اتیلن متفاوت خواهد بود. ( اکستروژن، فرآیندی است که ماده اولیه در قالبی ریخته میشود و با اعمال فشار محصول هایی را طرح های متفاوت ساخته می شود). بعد پلی اتیلن حاصل، از درون محفظه ای عبور می کند و به شکل لوله در می آید. برای ایجاد حلقه در سطح بیرونی لوله (کاروگیت نمودن لوله)، این فرآیند تحت خلأ و به وسیله قالب های دوار و پیوسته انجام می گیرد. در این مرحله هم تنظیم دما بسیار اهمیت دارد. در پایان خط تولید لوله کاروگیت، نازل های آب قرار دارد تا بتواند محصول خروجی را خنک کند. مراحل کنترل کیفیت محصول تولیدی در آزمایشگاه کارخانه انجام می شود.

لوله کاروگیت

تولید لوله پلی اتیلن کاروگیت از نظر تکنولوژیکی، فرآیند تولید و کنترل حین تولید به سرعت در حال پیشرفت است. و علاوه بر تعاریف بالا میتوان فرآیند تولید لوله‌های کاروگیت را به ۵ مرحله تقسیم کرد، که عبارتند از:

آماده سازی مواد اولیه

این مرحله از اهمیت بالایی در پروسه تولید برخوردار است چون مستلزم مشارکت کارکنان در سطوح متعدد می‌باشد. آماده سازی مواد اولیه با سفارش خرید شروع گشته و با تهیه ی آمیزه و انتقال آن به قیف اکسترود اختتام می‌یابد. این مرحله به طور مستقیم به برنامه‌های تولید متصل است. مراحل این فاز عبارتند از سفارش خرید، دریافت، انبار کردن و تهیه آمیزه.

فراهم کردن مواد اولیه

مواد اولیه مورد استفاده در پروسه تولید، به وسیله ی کارکنان در یک تیم عملیاتی به عنوان تولید، تضمین کیفیت و خرید بر طبق مشخصات فنی مواد اولیه، معیارهای مورد نیاز استانداردهای محصول، قابل اطمینان بودن تامین کننده و آزمون‌های کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات تهیه شده از آن تایید می‌شود. در صورتی که مواد اولیه کیفیت مورد نظر را داشته باشد سفارش و تهیه آن صورت خواهد گرفت.

اخذ و انبار نمودن مواد اولیه

مواد اولیه در زمان ورود به کارخانه، به وسیله ی مسئول کنترل کیفیت نمونه برداری شده  ارزیابی می‌شود، در صورت مطابقت مشخصات مورد درخواست با محموله‌ی ارسالی برطبق مشخصات درج شده در برگه‌های مشخصات کالا و بارنامه مسئول کنترل کیفیت، آزمون‌های استاندارد را بر روی نمونه برای تشخیص تطابق محموله و ارائه گزارش انجام می‌دهد و در صورت تناقض مواد اولیه دریافتی با استاندارد مربوطه، محموله عودت داده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید