اتصالات, اخبار, لوله

پیشینه پلی اتیلن(بخش اول)

لوله

پلی اتیلن

پلی اتیلن در نظر کلی یکی از ساده‌ترین و ارزان ترین پلیمر ها است. پلی اتیلن ماده جامد مومی و غیرفعال است. این ماده از پلیمریزاسیون اتیلن به وجود می آید و کلمه اختصاری آن PE است. مولکول اتیلن دارای ۱ بند دوگانه است. در روند پلیمریزاسیون بند دوگانه هر کدام از مونومر ها شکسته شده و به جای آن پیوند ساده‌ ای میان اتمهای کربن مونومر ها به وجود می آید و دستاورده به دست آمده یک درشت‌مولکول است. پلی اتیلن نخستین بار به شکل تصادفی به وسیله ی شیمیدان آلمانی “Hans Von Pechmanv” به دست آمد. او در سال۱۸۹۸ زمان گرما دادن دی آزومتان، تلفیق مومی شکل سفیدی را همنهاد کرد که در آینده پلی اتیلن نام گذاری شد. 

لوله پلی اتیلن

تاریخچه

نخستین شیوه سنتز صنعتی پلی اتیلن به شکل اتفاقی به وسیله ی “ازیک ناوست” و “رینولرگیسون” در سال۱۹۳۳ به دست آمد. این ۲ دانشمند با گرما دادن آمیخته شدن اتیلن و بنزالدئید در فشار زیاد، موادی مومی شکل به وجود آوردند. دلیل این عکس العمل بودن ناخالصی‌های اکسیژن دار در دستگاه‌های که به کار گرفته می شود که به عنوان ماده شروع کننده پلیمریزاسیون عمل کرده بود. در سال۱۹۳۵ “مایکل پرین” یکی دیگر از محققانICI این شیوه را گسترش داد و تحت فشار زیاد پلی‌اتیلن را همنهاد کرد که این شیوه اصلی برای ساخت صنعتی LDPE در سال۱۹۳۹ شد.

کاتالیزورها

به کارگیری اقسام کاتالیزور ها در سنتز پلی‌اتیلن رویداد پراهمیتی در سنتز پلی اتیلن ، اکتشاف چندین کاتالیزور نوین بود که پلیمریزاسیون اتیلن را در دما و فشار کمتری درقیاس با شیوه های دیگر ممکن می‌کرد. نخستین کاتالیزور بدست آمده در این عرصه تری اکسید کروم بود که در سال۱۹۵۱ ، “روبرت بانکس” و “جان هوسن” در کمپانی فیلیپس تپرولیوم به آن دست یافتن. در سال۱۹۵۳، “کارل زیگلر” شیمیدان آلمانی سیستمهای کاتالیزور حاوی هالیدهای تیتان و تلفیقات آلی آلومینیوم دار را گسترش داد. این کاتالیزورها در وضعیت ملایمتری در قیاس با کاتالیزورهای فیلیپس قابل استفاده بودند و همین طور پلی اتیلن یک ساختار منظم تولید می‌کردند. سومین نوع سیستم کاتالیزوری به کارگیری از ترکیب های متالوسن بود که در سال۱۹۷۶ در آلمان به وسیله ی “والتر کامینیکی” و “هانس ژوژسین” ساخته شد. 

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید