اتصالات, اخبار, لوله

پیشینه پلی اتیلن(بخش دوم)

لوله

کاتالیزورهای زیگلر و متالوسن از نظر عملکرد خیلی منعطف هستند و در روند کوپلیمریزاسیون اتیلن با مابقی اولفین‌ها که قاعده ساخت پلیمرهای پراهمیتی مانند VLDPE و LLDPE و MDPE هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به تازگی کاتالیزوری از خانواده متالوین‌ها با توانایی کاربرد بسیار جهت پلیمریزاسیون پلی اتیلن به اسم زیرکونوسن دی کلرید تولید شده است که توانایی ساخت پلیمر با آرایش بلوری بالا را می‌دهد. همین طور گونه دیگری از کاتالیزورها به اسم کمپلکس ایمینوفتالات با فلزات گروه ششم مورد توجه قرار گرفته است که عملکرد بالاتری دیقیاس با متالوسنها نشان می‌دهند.

لوله پلی اتیلن

اقسام پلی اتیلن

دسته بندی پلی اتیلنها برطبق دانسیته آن ها انجام می شود که در میزان دانسیته اندازه زنجیر پلیمری و گونه و تعداد شاخه‌های موجود در زنجیر نقش دارد:

HDPE:

این پلی‌اتیلن دارای زنجیر پلیمری عاری از شاخه است لذا نیروی میان مولکولی در زنجیرها بالا و استقامت کششی آن زیادتر از مابقی پلی اتیلنها است. وضعیت واکنش و گونه کاتالیزور به کاربرده شده در ساخته پلی اتیلن HDPE اثر دارد. جهت ساخت پلی‌اتیلن بدون شاخه به طور معمول از شیوه پلیمریزاسیون با کاتالیزور زیگلر- ناتا استفاده می‌شود.

LDPE:

این پلی‌ اتیلن دارای زنجیری شاخه‌دار است لذا زنجیرهای LDPE قادر نیستند به خوبی با همدیگر پیوستگی ایجاد کنند و دارای نیروی میان مولکولی سست و استقامت کششی اندک تری است. این گونه پلی ‌اتیلن به طور معمول با شیوه پلیمریزاسیون رادیکالی ساخته می‌شود. از ویژگی های این پلیمر، انعطاف‌پذیری و احتمال تجزیه به وسیله میکروارگانیسم ها است.

LLDPE:

این پلی ‌اتیلن یک پلیمر خطی با چندی شاخه‌های کوتاه است و به طور معمول از کوپلیمریزاسیون اتیلن با آلکنهای بلند زنجیر به وجود می آیند. 

MDPE:

پلی اتیلن با دانسیته میانه است. پلی‌اتیلن مصارف بسیاری در ساخت اقسام وسایل پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنهت های غذایی دارد. از LDPE در ساخت ظرف های پلاستیکی کم وزن و همچنین کیسه‌های پلاستیکی به کار برده می شود.

HDPE:

در ساخت ظرف های شیر و مایعات و اقسام وسیله های پلاستیکی آشپزخانه استفاده می شود. در ساخت لوله‌های پلاستیکی و اتصال دهنده های لوله‌کشی به طور معمول از MDPE استفاده می‌کنند. LLDPE به دلیل زیاد بودن مقدار انعطاف‌پذیری در ساخت اقسام وسیله های پلاستیکی انعطاف‌پذیر مثل لوله‌هایی با توانایی خم شدن استفاده دارد. به تازگی پژوهش‌های بسیاری در ساخت پلی اتیلن‌هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های کوتاه صورت گرفته. این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با چندی شاخه‌های جانبی هستند. این پلی اتیلن‌ها تلفیقی، استقامت HDPE و انعطاف‌پذیری LDPE را دارند.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “پیشینه پلی اتیلن(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید