اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک

نتایج قطعی جام جهانی ۲۰۱۸ توسط ربات ها

جام جهانی 2018

در روند جام جهانی ۲۰۱۰ یک اختاپوس غیبگو به اسم پائول، در دوازده بازی از چهارده بازی برنده را به‌درستی غیبگویی کرد. در حال حاضر بعد از سپری شدن ۸ سال از آن اتفاق، در جام جهانی ۲۰۱۸روسیه روشی علمی تری برای پیشگویی نتایج پایانی بازی‌ها در دسترس داریم. این سری پژوهشگران برای پیشگویی نتایج این اتفاق دوست داشتنی و مهم، یک الگو  برپایه ی هوش مصنوعی را صد هزار دفعه اجرا کرده‌اند. برطبق مدلسازی انجام گرفته، اسپانیا، آلمان و برزیل به‌ ترتیب بختهای نخست قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هستند.

تعدادی از پژوهش گران دانشگاه صنعتی دورتموند، دانشگاه صنعتی مونیخ و دانشگاه گنت بلژیک با استعانت گرفتن از یادگیری ماشینی براساس شاخصهایی مثل رده ی کشور ها در FIFA، نفوس هر کشور و مقیاس تولید ناخالص ملی آنها، اقبال کشورها در شرطبندی‌های انجام گرفته، شمار بازیکنان هر تیم ملی که در ۱ باشگاهی همبازی هستند، میانگین سن بازیکنان و شمار جامهای لیگ قهرمانان آنها به چنین نتایجی رسیده اند. پژوهش گران با توجه به شاخصهای گفته شده، الگوی هوش مصنوعی را صد هزار مرتبه اجرا کردند و امکان بالا رفتن هر تیم از مرحله‌ی گروهی به مرحله های بالاتر را ارزیابی کردند.

جدول شانس هر تیم در مرحله ی گروهی

جدول

جدول آتی اقبال هر تیم در همه ی مرحله های جام جهانی ۲۰۱۸را به نشان می دهد، برطبق این نمودار، اسپانیا با تفاوتی کم در قیاس با آلمان، اقبال اول قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۸ است. در این نمودار، تیم ملی کشورمان بین ۳۲کشور، مقام ۳۰ام را از لحاظ احتمال برد و قهرمانی در تورنمنت پیشرو دارد.

جدول

نکته قابل توجه

مساله جالب توجه این است که برطبق ارزیابی های صورت گرفته، در ممکن ترین حالت از مرحله‌ی حذفی، آلمان برای دومین سال پی‌درپی برنده جام جهانی خواهد شد و جام را به کشور خود خواهد برد. پژوهش گران علت چنین نتایجی را اقبال بالای آلمان برای مغلوب کردن اسپانیا در مرحله‌ی نیمه‌نهایی خطاب می‌کنند، ولی آلمان راه سخت تری در پی دارد و مکان دارد در مرحله‌ی حذفی از گردونه‌ی مسابقه حذف شود.

جام جهانی

کلام آخر

البته لازم به ذکر است که این نتایج ۱۰۰% درست نمی باشد، برای اینکه پژوهش گران هم اعتقاد دارند که با توجه به گسترده بودن فرضیات، تخمین زدن نتایج نهایی این تورنمنت سخت خواهد بود. به غیر از موردهای گفته شده، الگوی برپایه یادگیری ماشینی پژوهش گران نمی‌توانست حدس بزند سرمربی تیم ملی اسپانیا اخراج شود سرمربی تیم ملی اسپانیا ۲ روز قبل از شروع مسابقات و در پس آن، پیدایش تنش در این تیم را پیشگویی کند.

به نظر شما در این دوره کدام کشور جام را به خانه خواهد برد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید