اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

اکتشافات اعجاب انگیز توسط ربات ها

ربات

ربات های زیردریایی این روزها استفاده های بسیاری در صنعت و دانش دریایی و به ویژه در نویابی های اقیانوس دارند. محقق های اروپایی تصمیم دارند با طراحی این روبات ها در اکتشاف های دریایی تغییر عظیمی ایجاد کنند. این طرح «تکنولوژی سونار زیرآب با توانایی تغییر مقیاس گسترده» شهرت دارد.

مجموعه ای که دانشمندان اروپایی این طرح بکار میبرند، حاوی بسیاری روباتهای پیشرفته تجهیز به هیدروفون و سنسور است که زیرآب کار می کنند و قادرند به شکل انبوه در ارتباط با هم کار و با تکنولوژی سونار کفه دریا را وارسی کنند.

ربات

ایجاد آرایه صوتی هوشمند

دانشمندان پروژه ی«تکنولوژی سونار زیرآب با توانایی تغییر مقیاس گسترده» سرگرم تست مدل نخستین یکی از سیستم های روباتیک هستند. این مجموعه حاوی دو جرم شناور صغیر و شمار بسیاری روبات های زیردریایی تجهیز به ده ها رایانه، آب لرزه‌ یاب برای بدست آوردن موجهای ارتعاشی در آب و رادار زیر دریایی برای فاصله‌یابی صوتی در اعماق آب هستند.

البرت کارشناس الکترونیک این پروژه می گوید: «آوای “تیک تیک” که به گوش می رسد پالس های الکتریکی هستند. شمار بسیاری الکترود در آب است که ۱۰ سانتیمتر از همدیگر دورند. روی جرم های شناور باتریهای صغیر ۲کیلو واتی قرار می دهیم که موج های صوتی (رادار زیر دریایی) به وجود می آورند. پالس رادار زیر دریایی ها در ژرفاها آب رسوخ می کند و براثر اصابت با کفه دریا بازتابیده می‌شود. هیدروفون ها آواها را ثبت می کند. با موشکافی کامپیوتری این آواها و با کمک انعکاس ها قادریم غطاهای کف دریا را ببینیم و شناسایی کنیم.»

این روبات های زیر دریایی برای این مدلسازی شده اند تا زیر آب آرایه‌ ای صوتی ایجاد کنند که هوشمند، قابل هدایت و وسیع با توانایی شکل گیری دوباره است.

موضوع اصلی

دانشمندان تصمیم دارند تعداد زیادی روبات زیر دریایی با همدیگر ارتباط داشته و دادهها را با هم مبادله کنند.

لویس  کارشناس الکترونیک دانشگاه لیسبون که با پروژه ی «تکنولوژی سونار زیرآب با توانایی تغییر مقیاس گسترده» همکاری می کند، می گوید: «یکی از آماج ما در این پروژه این است که فزونترین شمار ممکن از روبات های زیرآبی را در این سیستم داشته باشیم. برطبق ساعت های اتمی این کار صورت می گیرد. هریک از روبات ها به ساعت اتمی تجهیز شده است. این عمل چند سال قبل نشدنی بود. این ساعت های اتمی به روبات ها این توانایی را می دهد تا بری معضل زیر دریا حرکت کنند. مساله آتی ما این است که این روبات ها در حال حرکت بایستی با همدیگر هماهنگ باشند. مکان‌یاب به ما آن ها قابلیت را می دهد تا جایشان را شناسای کنند.»

کشف کردن لرزه نگاری و یافتن نفت و گاز

به گفته محققان این پروژه این تکنولوژی قابل به کاگیری در نقشه برداری ۳D دریایی است و برای اکتشافات لرزه نگاری و شناسایی خصوصیت های کف دریا استفاده می شود.

لوران دولون مسئول نوآفرینی های زیردریایی کمپانی سی جی جی و از دانشمندان این پروژه در این باب که این تکنولوژی در چه حیطه هایی استفاده دارد، می گوید: «قادریم از آن در تولید یا نصب تجهیزات نظارتی زیر دریا بهره ببریم. در قاعده بزرگتر برای پیدا کردن ماده های معدنی، نفت و گاز کف آب به کار می رود.»

دانشمندان می گویند که استفاده های دیگر مانند عملیات تجسس و نجات، کسب خبر از زیستگاه، پیدا کردن محل تراوش نفت و باستان شناسی زیر دریا است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید