اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, شیرآلات

اتصالات زاویه دار چه تاثیری در لوله کشی دارند؟

اتصالات زاویه دار

اتصالات زاویه دار مانند زانوهای ۹۰ و ۴۵ درجه و سه راهی ها از اتصالاتی هستند باعث تغییر جریان آب شده و امکان انتقال آب به اتاق ها و نقاط مختلف یک واحد مسکونی، اداری و… را ممکن می کند. این اتصالات در سیستم لوله کشی تک لایه یا پلی پروپیلن در مقایسه با لوله های ۵ لایه از اهمیت بیشتری برخوردارند. چون تغییر زاویه لوله های تک لایه محدود است. با این حال ،این اتصالات تاثیرات خاصی بر روی جریان آب برجای می گذارند.

همان طور که گفتیم اتصالات زاویه دار بر روی جریان آب تاثیر می گذارند که در ادامه این مطلب گروه رساکالا آنها را بررسی خواهد کرد:

افت فشار در جریان سیال

سیالاتی مانند آب علاقه مند به جاری بودن دارند و این به این معنی است که اگر آب در حال جریان باشد بهتر به مسیر مستقیم خود ادامه می دهد. هر نوع مانعی بر سر راه آب ، سرعت و فشار آب را کمتر می کند. به همین دلیل در سیستم های لوله کشی هر چه مسیر جریان آب مستقیم تر باشد افت فشار کمتری حاصل می شود. هنگام تغییر جریان آب به وسیله اتصالات زانو بهتر است اتصالات از یکدیگر به میزان کافی فاصله داشته باشند. از طرفی هم بهتر است تا حد ممکن از زانوی کمتری در یک تغییر مسیر استفاده شود.

اتصالات زاویه دار

فرسایش در جریان آب

تماس آب با سطح درونی لوله ها باعث فرسایش این دو ماده با یکدیگر شده و انرژی حرکتی و حرارتی آب به لوله انتقال می یابد. این فرآیند در هنگام رسیدن به تقاطع یا زانوها به علت تغییر مسیر بیشتر دیده می شود. به همین دلیل انتقال جریان آب همیشه با کاهش دما و سرعت آب همراه است و این مسئله یک فرایند طبیعی در لوله کشی محسوب می شود. امامشکلی وجود ندارد زیرا این مسئله در مدت زمان طولانی و در لوله کشی های با طول زیاد تاثیر میگذارد و در یک واحد آپارتمانی تاثیر ناچیزی دارد.

فرصتی برای ته نشین شدن املاح آب

یکی از مسائل مربوط به سیستم های لوله کشی انسداد لوله ها به وسیله املاح موجود در آب است. هر چقدر املاح موجود در آب زیادتر باشد این مشکل بیشتر بروز می کند. مسئله ته نشین شدن املاح در جریان های مستقیم کمتر دیده می شود و در مقابل نیز در زانو ها به ویژه زانوهای ۹۰ درجه املاح بیشتر ته نشین می شوند. دلیل آن هم این امر است که هنگامی که جریان آب به زانوها می رسد از سرعت و انرژی آن کاسته می شود.

برای خرید و کسب اطلاعات بییشتر با کارشناسان رساکالا تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید