اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

تاریخچه دستیابی به لوله های فلزی تا لوله های پکس

انواع لوله

نسل جدید لوله های پلیمری، لوله های پکس می باشد.  این لوله ها امروزه در سیستم های برودتی و حرارتی مورد توجه قرار گرفته است و استفاده از آنها روز به روز بیشتر می شود. رساکالا در ادامه برای شما عزیزان به چگونگی ابداع این لوله ها میپردازد.

تاریخچه لوله های پلیمری

استفاده از لوله های پلیمری در اوایل دهه ی ۱۹۷۰ میلادی برای جایگزین کردن آنها به جای لوله های مسی و گالوانیزه مورد توجه واقع شد. به دلیل اینکه لوله های فلزی به مرور زمان خورده می شدند و یا پوسیده می شدند تحقیقات در کشور های صنعتی برای تولید لوله هایی که عمر طولانی تری داشته باشند و معایب لوله های فلزی را نداشته باشند صورت گرفت. در اوایل تحقیقات کشورهای صنعتی موفق به تولید لوله های پلیمری معمولی شدند. این لوله های پلیمری معمولی نیز یک سری مشکل داشتند و به همین جهت، مجدد تحقیقات ادامه یافت.

با ادامه تحقیقات در این باره موفقیت تولید لوله های پلیمری مرکب یا به عبارتی لوله های پکس نسیب این کشورها شد. لوله های پکس(PEX) نوع شبکه شده لوله های پلی اتیلن معمولی می باشند که این لوله ها به مرور زمان توانستند جای لوله های فلزی را در صنعت ساختمان سازی بگیرند.

مزایا و معایب لوله های فلزی چه بود؟

لوله های فلزی دارای ساختمان فشره بودند اما لوله های پلیمری در مقابل اکسیژنی که در آب وجود دارد نفوذ پذیر هستند. به همین دلیل استفاده از لوله های پلیمری در صنعت ساختمان و تاسیسات باعث خوردگی اتصالات شدید آنها می شود و همچنین با گذشت زمان پوسیده می شوند.

همچنین لوله های پلیمری با افزایش دما ممکن است خواص مکانیکی و فیزیکی خود را از دست بدهند.

لوله پکس

علت به وجود آمدن لوله های پکس

با توجه به ایرادات گفته شده درباره لوله های پلیمری تحقیقات مجدد ادامه پیدا کرد تا به لوله هایی که خواص مکانیکی و فیزیکی خوبی دارند و در دمای بالا آنها را حفظ میکنند دست یابند. در این تحقیقات دو فلسفه برای طراحی لوله های پلیمری پدید آمد. فلسفه اول به این صورت بود که باید یک لایه نفوذ ناپذیر بر روی این لوله های پلیمری قرار گیرد. البته این فلسفه به دلیل آسیب مذیری در حین حمل و نقل، نفوذپذیر بودن اکسیژن با افزایش دما، به وجو آمدن مشکل در نصب و اتصال دادن لوله ها و همچنین هزینه زیاد آن، رد شد.

در فلسفه دوم نیز بر روی این مسئله تاکیید شد که ساختار پلیمر های موجود تغییر کند. البته این فلسفه به دلیل پیشرفت علم شیمی به عمل انجامید. در این روش یک نوع پلیمر به اسم پلیمر شبکه ای شده تولید شد. در این پلیمر ها اتصال عرضی در بین زنجیره های پلیمری که به صورت خطی بود به ساختار شبکه ای تغییر شکل داد. پلی اتیلنی هم که به وسیله این فرآیند تولید میشود، پلی اتیل پکس (PEX) نام گرفت. امروزه نوع جدید این پلیمرها new pipe  نام دارد.

مقایسه لوله های پلی اتیلن معمولی و نسل جدید لوله های پکس

پلی اتیلن های شبکه شده یک مسیر تغییر و تحول ۳۰ ساله را پشت سر گذاشتند. از خواص پلی اتیلن های معمولی عایق الکتریکی، ورقه ورقه شدن و مقاومت شیمیایی خوب آنها بود.به همین دلیل از لوله های پلی اتیلن معمولی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار میگرفت. اما معایب این پلی اتیلن های معمولی تغییر شکل در برابر حلال ها و امکان ترک خوردن آنها بود و همین امر باعث شد پلی اتیلن را شبه ای کنند تا محصول پکس تولید شود. لوله های پکس مقاومت خوبی در برابر حلال ها دارند و خواص مکانیکی و فیزیکی خود را با افزایش دما حفظ میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید