اتصالات, اخبار, لوله

تاریخچه انواع جوشکاری و مشکلات آنها(بخش دوم)

تاریخچه جوشکاری

مشکلات الکترود ذوب شونده چه بود؟

در این روش به دلیل اینکه الکترود ذوب شده از طریق الکترود فلزی در تماس با هوا بود سبب اکسیده شدن مذاب می شد که در نهایت باعث وجود عیب در جوش می گردید.

جوشکاری به وسیله الکترود پوشش دار

جهت از بین بردن مشکلاتی مثل کیفیت کم جوش از نظر مکانیکی و اکسیده شدن و همچنین ناپایدار بودن قوس یک صنعتگر سوئدی الکترود فلزی پوشش دار را در ۱۹۰۵ کشف کرد. این پوشش در الکترود متشکل از مواد معدنی متنوعی مانند آهک بود که می توانست به وسیله تولید کردن گاز و به وجود آوردن سرباره از مذاب به وجود آمده از ذوب الکترود در برابر هوا محافظت کند. همچنین این پوشش ضمن محافظت سبب پایدار شدن قوس الکتریکی و باعث جوش یکنواختی می شود.

بعد از کشف الکترود پوشش دار در صنعت این امکان به وجود آمد تا بتوان جوشش های با استحکام بالا را خلق کرد. گسترش آن نیز در جنگ جهانی اول و دوم به وضوح دیده شد. در حال حاضر نیازهای بشر به اتصالاتی مدرن و دارای استحکام بالا و وزن کم سبب شده است که در این زمینه پیشرفت های فراوانی صورت بگیرد(به ویژه در ۲۰ سال گذشته).

جوشکاری لوله

تاریخچه جوشکاری زیر پودری

برای مخفی کردن قوس الکتریکی و رسیدن به قوسی پایدار در ۱۹۳۰، آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق به طور همزمان تحقیق هایی را انجام دادند و در آخر نیز موفق به دستیابی به جوشکاری زیر پودری به وسیله الکترود کربن شدند. سپس ۵ سال بعد(۱۹۳۵) این روش به صورتی که امروزه کاربرد دارد تغییر یافت و به روشی مقرون به صرفه و مناسب برای جوشکاری تبدیل شد.

تاریخچه جوشکاری انفجاری

در جنگ جهانی اول نیز بعد از خوردن گلوله توپ به بدنه ماشین آلات سنگین مشاهده شد که ترکش آنها به بدنه ماشین آلات جوش خورده است. به این صورت نیز جوشکاری انفجاری کشف شد.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “تاریخچه انواع جوشکاری و مشکلات آنها(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید