اخبار, صنعت پلیمر

پلاستیک ها و پلیمرها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پلیمر

تفاوت بین پلیمرها و پلاستیک ها خیلی پیچیده است و دلیل آن این است که کلیه پلاستیک ها،  پلیمر هستند اما همه ی پلیمرها، پلاستیک محسوب نمی شوند.

کلیه شرکتها و کسانی که در این رشته هستند بر این اصل اعتقاد دارند که پلیمرها به تنهایی قابل استفاده نمی باشند و باید با ماده ی واسطه دیگری ترکیب شوند تا بتواند به صورت یک محصول قابل استفاده در بیایند.

درک این مسئله که پلیمرها و پلاستیک ها،هر کدام به صورت جداگانه محصول مهمی می باشند، از اهمیت زیادی برخوردار است.البته تولید هرکدام از آنها نیاز به وجود دیگری دارد.

پلیمر

محصولات پلیمری واقعی اگر وجود داشته باشند هم در بازارخیلی کم یافت می شوند.در هنگام بازایابی، پلیمر و پلاستیک می توانند به جای یکدیگر مورد استفاده قرار گیرند.

پلیمرها در واقع زنجیره بلندی از مولکولهایی است که می توانند تواماً ماهیت بیولوژیکی و یا غیر آلی داشته باشند.به این صورت اتلاق عبارت پلیمر در موارد متفاوت امکان پذیر است.برای مثال میتوان پلیمرهای حاوی باکالیت، الیاف مصنوعی شناخته شده به اسم ابریشم مصنوعی، شالاک، تار و عصاره های درختی که برای تولید لاستیک خام مورد استفاده قرار میگیرد را نام برد.

پلیمر

پلاستیک

پلاستیک نام خود را از واژه یونانی plastikos و Plsatos گرفته است که این کلمات به ترتیب به معنای قالب زنی و قالب زده شده هستند. در توضیحات بالا به این مطلب اشاره شد که پلیمرها می توانند هم بیولوژیکی و هم غیر آلی باشند و این در حالی است که پلاستیک ها این ویژگی را ندارند.پلاستیک ها یک ماده مصنوعی و ساخته دست انسان ها می باشند اما اکثر آنها پلیمر را در ترکیبات خود جای داده اند.

رایج ترین ها در انواع پلاستیک ها شامل پلی اتیلن ترفتالات(PET) ، وینل، PVC، پلی پروپیلن و پلی کربنات مثل بیسفنول ای مشهور به  BPA می باشند.

مزایا و معایب پلیمر

بعضی از محصولات پلیمری می توانند باز یافت شوند اما بعضی دیگر از آنها توانایی این کار را ندارند.برای مثال،پلیمرهای ترموپلاستیکی، از آن دسته از پلیمر ها هستند که نمی توانند دوباره گرمادیده شوند و یا دوباره شکل بگیرند و به همین دلیل امکان بازیافت آنها وجود ندارد. پلیمر ها می توانند وابسته به زمینه مصرف مانند پوشاک، پارچه و محصولات پلاستیکی، بسیار انعطاف پذیر تر باشند.پلیمر می تواند به شکل های زیادی شامل الیاف،برگه ها، کابل ها و اشکال مختلف بوجود آید.

مزایا و معایب پلاستیک

همانطور که گفته شد پلاستیک ها در ترکیبات خود مقداری پلیمر نیز دارند پس هر دوی آنها دارای خصوصیات مشابهی نیز هستند.این مطلب به این معنی می یاشد که برخی از پلاستیک ها می توانند بازیافت شوند در حالیکه برخی دیگر این قابلیت را ندارند. بعضی از پلاستیک ها همچنین انعطاف پذیر هستند و می توانند در مواردی مثل پارچه یا پوشاک مورد استفاده قرار گیرند در حالیکه دیگر پلاستیک ها این توانایی را ندارند و بیشتر در مواردی مانند ظروف نگهداری یا ماوس کامپیوتر استفاده می شوند.

با این وجود پلاستیک هم مانند پلیمر دامنه مصرف گسترده ای دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید