اتصالات, اخبار, تجهیزات ساختمان, لوله

تفاوت لوله های CPVC و لوله های PVC چیست؟

لوله CPVC

لوله پی وی سی(PVC)

از پرمصرف ترین پلاستیکها نوع پی وی سی می باشد. لوله های پلاستیکی متاسفانه قابلیت اشتعال دارند اما لوله و اتصالات پی وی سی باعث پراکنده شدن آتش بر روی لوله نمی شود و تنها آن قسمتی که آتش گرفته است می سوزد.

البته لوله های پی وی سی مشکلاتی مانند اینکه در دمای زیر صفر و حرارت های خیلی بالا شکننده و ضعیف هستند را دارند که این امر باعث ترک خوردن لوله پی وی سی می شود.

این لوله ها در برابر پرتو ماورا بنفش برای مدت زیاد نیز مرغوبیت شان کاهش می یابد و از آنها برای انتقال آب گرم با درجه بالا نیز نمی توان استفاده کرد.

لوله‏ سی پی وی سی(CPVC)

لوله های CPVC در مقایسه با لوله های پی وی سی می توانند دماهای زیادتری را متحمل شوند و می توانند جهت سیستم های انتقال آبگرم بکار برده شوند. از جهتی هم به دلیل اینکه لوله هایCPVC می توانند دمای بالا را متحمل شوند، برای نصب آنها به تعداد اندکی تکیه گاه، نگهدارنده و آویز احتیاج است.

از مشکلات اغلب لوله های پلاستیکی عبور دادن هوا از دیواره هایشان است که این امر باعث بروز خوردگی در این سیستم های لوله کشی  می شود. اما لوله های CPVC به هیچ عنوان از دیواره ها هوا را عبور نمی دهند که این ویژگی در لوله های CPVC سبب می شود که در هنگام آتش سوزی آتش پراکنده نشود و یکجا باقی بماند و همچنین سبب کاهش دفرمه شدن و آسیب شود.

لوله سی پی وی سی

تفاوت لوله های CPVC و PVC

لوله های CPVC در مقایسه با لوله های پی وی سی، پکس، PP، PB می توانند فشار بیشتر و تنش کششی بیشتری را متحمل شوند.

لوله های سی پی وی سی و پی وی سی در مقایسه با لوله های پکس، PP و PB ضریب هدایت حرارتی کمتری دارند و با توجه به این امر این اگر در شرایط دمایی بالا قرار بگیرند احتمال تغییر شکل در آنها  کمتر خواهد بود.

تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که لوله های CPVC طول عمری بالغ بر ۴۰ سال در تاسیسات آبگرم دارند و امکان رشد و ازدیاد جلبک و میکروب در آنها خیلی ناچیز است.

این لوله ها در برابر حشره کش، قارچ کش و دارو های کشنده موریانه ضعیف هستند و این مواد باعث خرابی در آنها می شود.

لوله های CPVC همچنین در برابر روغنهای خوراکی،گریس و تبرید واکنش نشان می دهند و دچار شکست می شوند. این لوله برای مدت زیاد نیز نباید در برابر نور آفتاب قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید