اتصالات, اخبار, پمپ

استنلس استیل(بخش اول)

فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ

فولاد ضدزنگ در اوایل قرن بیستم اختراع شد ولی چندین سال پیش از آن که اسمش بین‌المللی شود، کاربرد داشته است. این فقط بعد از جنگ جهانی دوم بود که این ماده ی نوین پیشرفت کرد و به صورت رایج استفاده شد. اصی ترین خصوصیت فولاد ضدزنگ استقامت به خوردگی آنها است. این خاصیت در جوار خاصیت های مکانیکی خوب و تولید پذیری، به تولید فولاد ضدزنگ به عنوان یک ماده خیلی متمایز باعث شده که در اغلب موارد فقط جانشین به صرفه و قابل اعتماد جهت مشتریان خود است.

فولاد ضدزنگ

آیا فولاد ضد زنگ، زنگ می‌ زند؟

در حقیقت این مسئله که فولاد ضدزنگ، زنگ نمی‌‌ زند یک فکر غلط است. این برداشت نادرست بعضی مواقع باعث مشاجره ها و ولو تعقیب قانونی میان کارفرمایان و پیمانکاران می گردد. فولاد های ضدزنگ تنها در وضعیت ویژه مثل فضاهای غیر آلوده و آب شیرین یا آب دریا (به شکل جاری) ضدزنگ پابرجا می‌ مانند. در هوای نمدار دریایی یا در درون آب ساکن فولاد ضدزنگ مدل۳۰۴ زنگ می‌ زند، و بیشتر به شکل موضعی دستخوش خوردگی حفره‌ای می شود. به شکل کلی ماهیت محیط و تلفیق شیمایی فولاد هر ۲ در ایجاد زنگ و خوردگی حفره‌ ای فولاد ضدزنگ تاثیر بسزایی دارند.

فولاد ضدزنگ آلیاژ آهن و کروم با میزان نظارت شده از کربن است. آن ها یک خانواده از فولاد های دارای دستکم ۱۱درصد کروم هستند که خاصیت هی اولیه آن ها استقامت درمقابل خوردگی است. چنانچه کروم از ۱۱% بیشتر شود، یک سطح محافظتی و خنثی ایجاد خواهد کرد. هر چه میزان کروم بیشتر باشد، سطح ایجاد شده مقاوم تر خواهد بود.

عنصرهای دیگر مثل مولیبدن و نیتروژن سطحی خنثی را ارتقاء داده و استقامت در برابر خوردگی را بیشتر می کند. چنانچه فیلم محافظ برداشته یا صدمه دیده باشد، چنانچه هوا یا آب وجود داشته باشد، خود به خودی مجدداً شکل میگیرد.

چرا نیکل افزوده می گردد؟

نیکل، موجب شده استنلس استیل، آستنیتی شود و باعث جوشپذیری، شکل گیری، چقرمگی و … که از خاصیتهای خیلی عالی فولادهای آستنیتی است، می شود.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

جهت مشاهده محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید