اتصالات, اخبار, لوله

فرآیند تولید لوله اسپیرال(بخش اول)

لوله

لوله اسپیرال

لوله های اسپیرال فولادی در سایزهای ۸ الی ۱۲۰ اینچ به صورت اسپیرال رول شده و ساخته می شود. این لوله ها معولا برای مصرف های آبرسانی و گازرسانی با استانداردهای مخصوص همان سیال ساخته می شود. لوله های اسپیرال فولادی در شاخه های ۶ الی ۱۲متری و در ضخامت های تعریف شده برای هر سایز جهت مصارف ذکر شده استفاده می گردد . لوله های اسپیرال فولادی حین فرآیند تولید در پاره ای از موارد دچار نشتی و یا خرابی می گردند که به آنها لوله های غیر تست می گویند که به عنوان ساپورت و یا به عنوان پایه های سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در لوله های اسپیرال فولادی نوع جوش مهمترین گزینه تولید می باشد اینکه جوش لوله ها به چه صورت زده می شود مهم است چرا که استحکام لوله در مقابله با سیال ورودی و فشاری که به دیواره وارد می شود خود به نوعی مهم و اساسی است .از این رو در لوله های مختلف که از نوع اسپیرال می باشند جوش جداره لوله مهمترین بخش تولید لوله های اسپیرال می باشد.

لوله

شیوه ی فرم دهی اسپیرال

تولید لوله به روش اسپیرال یکی دیگر از روش های استاندارد تولید لوله در جهان است. در این روش، ورق با گذشتن از یک سری غلتک ها با درزی حلزونی ( اسپیرال ) به شکل لوله در خواهد آمد. برخلاف لولۀ درز مستقیم که قطر لوله بستگی به پهنای ورق دارد، در این روش قطر لوله با تغییر زاویۀ تغذیۀ اولیۀ ورق تغییر خواهد نمود. با تغییر زاویۀ تغذیه، لوله با قطرهای مختلف تولید می شود، در حالی که در روش درز مستقیم باید کل قالب های خط تولید تعویض شوند. از این رو در روش اسپیرال، لوله با قطرهای مختلف را می توان با هزینۀ کمتری نسبت به درز مستقیم تولید کرد. لوله های اسپیرال به دو روش یک مرحله ای و دو مرحله ای تولید می شوند.

لوله اسپیرال یک مرحله ای

این روش یکی از متداول ترین روش های تولید لوله در جهان و شکل اولیۀ تولید لولۀ اسپیرال است. مراحل تولید در این روش عبارتند از:

آماده سازی ورق، شکل دهی ورق و جوشکاری زیرپودری داخل و خارج.
در مرحلۀ آماده سازی ورق، سر ورق ها به یکدیگر جوش داده می شوند و لبۀ ورق پخ زده شده و صاف می شود. اگر عملیات شکل دهی را کامل انجام دهند باید لبۀ ورق پیش خم شود تا از ایجاد برآمدگی های غیر قابل پرس جلوگیری شود. برای جوشکاری درز اسپیرال، ابتدا درز داخلی در موقعیت ساعت ۶ توسط دستگاه جوش زیرپودری جوش داده خواهد  شد. پاس خارجی نیز در موقعیت ساعت ۱۲ جوش داده خواهد شد. تنظیم مشعل جوشکاری به صورت اتوماتیک انجام می گیرد. پس از جوشکاری درز، لوله برش خورده و به مراحل بعدی منتقل خواهد شد. سرعت تولید در  این روش بر اساس سرعت جوشکاری زیرپودری تعیین می شود. سرعت جوشکاری زیرپودری در حدود۱ الی ۲٫۵ متر بر دقیقه است، گاهی تا ۳ متر بر دقیقه هم می رسد. از آنجا که سرعت جوشکاری زیرپودری محدود است، سرعت تولید در این روش کند است.

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

جهت دیدن محصولات به صفحه اصلی مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید