اخبار, تجهیزات ساختمانی هوشمند, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات عنکبوتی Hexa

ربات

دیگر نگران گیاهان خود نباشید!!!

ربات عنکبوتی Hexa با حرکت به سمت نور خورشید و هشدار در مورد کم بود آب، گیاه قرار گرفته بر روی سر خود را از نابودی نجات می دهد. این کاربرد نوین، اشتراک تکنولوژی انسانی با گیاهان نامیده می شود که موجب از بین رفتن محدودیت های طبیعی گیاهان می شود.

در مورد شما چیزی نمی‌دانیم، ولی نظر ما از یک جامعه رباتیک آینده نگر همواره حوی تعداد بسیاری از ماشین های ویژه است که کارهای روزمره را انجام می دهند و هر یک از آن ها قسمتی از دنده های یک ماشین بزرگتر و روان تر هستند.

ربات

پیشرفت ربات ها در این چند سال اخیر

اکنون قادریم تحقق این دیدگاه را تا حدودی ببینیم. رباتهای Roomba قادرند کف زمین را جارو کنند و یا ربات های صنعتی Kuka قطعه های اتومبیل را به هم وصل می کنند، ولی همچنان هزاران کار انجام نگرفته برجا مانده است.برخی مواقع ما ناظر ظهور ربات های مخصوصی مثل ربات تا کننده لباس هستیم، ولی در اغلب موردها این ربات ها دست نیافتنی و نادر هستند. ولی زمانیکه که ما خانه نیستیم چه کسی گل های ما را آبیاری خواهد کرد؟

جواب این پرسش امکان دارد در یک ورژن توسعه یافته ربات Hexa نهفته باشد که به وسیله ی سان تیانکی، متخصص ربات چینی و تاسیس کننده ی این کمپانی رباتیک وینکراس توسعه یافته است. در سال۲۰۱۴، تیانکی یک صنعت نوین با اسم«اشتراک تکنولوژی انسانی با گیاهان» را بنا نهاد که دقیقا به موضوع هایی از این قبیل پرداخت. در ادامه این پروژه، تیانکی توانست یک ربات عنکبوتی به اسم Hexa را برنامه‌ریزی کند که یک گیاه آبدار (Succulent plant) جاگذاری شده بر روی خود را به جلو و عقب حمل می کرد تا گیاه به حد مورد نیاز به نور خورشید دسترسی داشته باشد. به غیر از این، ربات توسعه یافته ی Hexa در مواقع اضطراری با حرکت هایی مانند پایکوبی به صاحب خود اطلاع می‌دهد که گیاه احتیاج به آب دارد.

تیانکی در مصاحبه با Digital Trends اظهار کرد:

در این طرح، من گیاه را به یک جانور دارای احساس درآوردم. من به این گیاه کمک کردم تا بر محدودیتهای اعمال شده از سمت طبیعت غلبه کند. به عبارت دیگر، با بهره بردن از رباتیک به گیاه کمک کردم که حرکت کردن را تجربه کند. با اعمال این طرح کوچک کنجکاوانه که قسمتی از آن هنری و قسمتی دیگر آن رباتیک است، امید من به این است که به همه ما یادآوری شود که انسانها همیشه قادرند با بهره بردن از تکنولوژی، بر محدودیت های اعمال شده از سمت طبیعت در طی میلیون ها سال گذشته مقابله کنند.

آغاز این طرح

این طرح در طی سوختن زود هنگام یک گیاه آفتابگردان آغاز شد. تیانکی این گونه توضیح می‌دهد:

چنانچه این آفتابگردان قادر بود فقط چند متر از سایه دور شود، از بین نمی رفت. این آفتابگردان به دلیل محدودیتهای طبیعت از بین رفت. در این میان، ما انسان ها همیشه از تکنولوزی بهره مند می شویم تا بر محدودیت های طبیعی خود غلبه کنیم. گیاه به شکل طبیعی قادر نیست حرکت کند، ولی با بهره بردن از تکنولوژی قادر است حرکت را تجربه کند. به همین علت من اسم این طرح را «اشتراک تکنولوژی انسانی با گیاهان» برگزیدم.

ربات Hexa یک ربات عنکبوتی قابل برنامه ریزی است که دوست داشتنی و تنومند است و صاحبان آن قادرند ربات خود را تغییر دهند. ولی بایستی توجه کرد که مدل های Hexa ارزان نیستند. بهای یک ورژن پایه ای این ربات ۹۵۰دلار است و این بها مربوط به پیش از اعمال تحولات برنامه ریزی آن است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید