اتصالات, اخبار, لوله

شیر برقی یا سلونوئید ولو

شیر برقی

شیر سلنوئید ولو

شیرهای سلنوئید ی شیرهایی هستن با امکان قطع و وصل سیال با نیروی برق و الکترسیته و قطع و وصل به کمک نیروی فنر و بوبین با برق مستقیم (DC) و یا برق متناوب که در سایزهای مختلف از ۱/۸ اینچ تا ۲ اینچ و بالاتر و برندها و جنس های مختلف آلیاژی برنجی و برنزی – زرد رنگ تولید و عرضه میگردند.

شیر برقی

با برندهای مختلف مانند :

  • جی واکس
  • پارکر
  • یونیدو
  • و …

شیر برقی یا سلونوئید ولو

سلنوئید ولو  یک شیر الکترومکانیکی است برای  قطع و وصل مسیر مایعات و گازها. سولونوئید  انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی جهت چرخش، باز یا بستن یک ولو (شیر) به بصورت مکانیکی تبدیل می کنند. این شیرها به واسطه جریان برق وارد شده به بوبین آن، عمل قطع و یا وصل جریان سیال را انجام می دهد.
سیال: به مایعات و گازها سیال می گوییم . (آب ، هوا ، اسید یا …)
در شیر های دو راهه سیال  در قسمت خروجی قطع و یا وصل می باشد(شیر بسته کامل و یا باز کامل می باشد). در شیرهای سه راهه سیال ورودی به یکی از دو مسیر خروجی هدایت می گردد. سولونوئید ها دارای مزایایی همچون سرعت در انجام کار، قابلیت اعتماد بالا، قطع و وصل سریع و مطمئن، زمان سرویس دهی طولانی، طراحی یکپارچه، و جریان برق مصرفی کم هستند. یک سولونوئید ولو از دو قسمت اصلی بدنه ( شیر اصلی) و سولونوئید( بوبین) تشکیل شده است.

مصارف سولونوئید ولو

 برای کنترل یک شیر صنعتی بزرگتر- کنترل سیلندرها در سیستم های پرقدرت بادی و هیدرولیک – کنترل سیلندرها و سیال وارد شده به موتور – سیستم های آبپاش صنعتی و اتوماتیک – ماشین های خانگی مانند ظرف شویی و لباس شویی جهت کنترل آب ورودی به ماشین – صنایع نفت، گاز و پتروشیمی – سیستم های تبرید و تهویه مطبوع، شیرهای کنترلی صنعت آب و فاضلاب مانند شیر کنترل ضد ضربه قوچ و شیر کنترل پمپ و غیره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید