اخبار, تکنولوژی هوشمند, طراحی های برتر

ربات های کوچک درمانگر

ربات

ربات های کوچک

ربات های کوچک درمانگر، ربات های جدیدی در ابعاد سلول خون بوده و می توانند در خون بیمار شناور شوند. پزشکان می توانند این ربات ها را از راه دور کنترل کنند. تیم بین المللی محققان، ربات های کوچکی را طراحی کرده اند که به زودی می توانند برای تشخیص و البته رساندن دارو به قسمت های مختلف بدن به بیماران کمک کنند.

این ربات ها با پوشش جلبکی کوچک و با کمک ذرات مغناطیسی می توانند به راحتی در مایعات بیولوژیکی نظیر خون و مایع معده شنا کنند.
چی ژو از دانشگاه ادینبورگ درباره این ربات های کوچک می گوید: «این ربات های کوچک می توانند از راه دور هدایت شوند، به آسانی قابل ردیابی هستند. این ربات های کوچک به راحتی می توانند به طور بالقوه در بسیاری از چالش هایی که در درمان های تهاجمی وجود دارد، کمک کننده باشند.» وی هم چنین اضافه کرد :«امیدوار هستیم که کشفیات ما، راه را برای توسعه و تشخیص و درمان مناسب فراهم کند.»

ربات درمانگر

عملکرد

این ربات ها، در اندازه و ابعاد سلول های خونی طراحی شده اند و با کمک خاصیت مغناطیسی که دارند به راحتی در معده موش هدایت شده و پاسخگو بوده اند. این ربات ها می توانند در بافت نزدیک به سطح پوست و با کمک روش تصویر برداری از لومنسانس های طبیعی کار خود را پیش ببرند ولی در بافت های سخت و عمیق تر با کمک تصویربرداری به روش استفاده از رزونانس مغناطیسی قابل ردیابی هستند.

دیگر قابلیت ها

هم چنین شایان ذکر است ، مجله علوم رباتیک نیز اخیرا مقاله ای در مورد این ربات ها منتشر کرده است که می تواند تغییرات شیمیایی مرتبط با شروع بیماری را در قسمت هایی از بدن رصد کند که همین امر باعث می شود که آنها به عنوان پروب برای تشخیص از راه دور به کار گرفته شوند.
محققان اظهار داشتند که مدت زمان لازم برای حرکت ربات ها در بدن بر اساس عملکرد آنها و نیاز بدن با تنظیم ضخامت پوشش تولید شده روی ربات قابل تنظیم است.
در آزمایشگاه، روی تخریب سلول های سرطانی با کمک این ربات ها تحقیقاتی انجام شده است. جالب اینکه این ربات ها سلول های سالم را مورد حمله قرار نداده بودند و تنها به سلول های سرطانی کار داشتند.

محققان خاطرنشان کردند که تحقیقات بیشتری در این حوزه در حال انجام است و ربات ها می توانند به عنوان یک روش درمانی در آینده به کمک پزشکان و بیماران بیایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید