اخبار, تکنولوژی هوشمند, رباتیک, طراحی های برتر

ربات کوچک و عملیات نجات

ربات

ربات سالتو

ربات سالتو، رباتی متحرک است که می تواند روزی در ماموریت های جستجو و نجات به کار بیاید. سالتو ، رباتی است که مدل حرکت کردن اش شبیه به مدل حرکات یک کودک سه ساله ای است که دنبال شکلات می دود. این ربات بسیار شبیه به ربات سالتو دانشگاه برکلی کالیفرنیا می‌باشد.

 سالتو در آزمایشگاه بیو میمیک طراحی و ساخته شد و نام آن از ابتدای کلمات Saltatorial Locomotion on Terrain Obstacles  گرفته شده است و به معنی رباتی است که می تواند حرکات پرشی و جهشی انجام بدهد.

دکتر دانکن هالدین، استاد رباتیک دانشگاه، برکلی معتقد است : « سالتو یک ربات جدید است که برای مطالعه حرکت پریدن طراحی شده است. بر خلاف روبات های قبلی که مدت زیادی طول می کشد تا بتوانند خیلی جزیی به بالا حرکت کنند، سالتو جهش ها و پرش های زیادی دارد و می تواند یکی پس از دیگری بپرد. آخرین پیشرفتی که درباره سالتو داشتیم استفاده از  مجموعه ای از پروانه ها در آن بود که حرکت سالتو را متعادل می کرد تا بتواند در اطراف یک اتاق به راحتی حرکت کند. »

ربات

ایده الهام بخش این ربات

هالدین معتقد است پس از بازدید از سایت آموزش و پرورش و بررسی ماموریت های جستجوی و نجات شهری در نزدیکی منلو پارک، کالیفرنیا، این ایده الهام بخش یعنی ساختن سالتو ۹۸ گرمی به ذهنش خطور کرده است. هالدین اظهار می کند : « من می خواستم یک روبات کوچکی بسازم که بتواند به سرعت در محیط های پیچیده مانند ساختمان های فروریخته حرکت کند. کاربرد عمومی داشته باشد و برای سیستم های کوچک رباتیک مناسب باشد. با استراتژی جدید پریدن، شما می توانید یک ربات را که وزن کمی هم دارد در محیط های انسانی حرکت بدهید. »

عملکرد

ربات Salto از طریق دو راننده کوچک کنترل می شود که به صورت هم جهت یا در خلاف جهت یکدیگر رانندگی می کنند. انتخاب نوع حرکت بسته به نیازی است که از ربات داریم. ولی به طور کلی مسیرهای حرکتی سالتو در فضای سه بعدی است و حتی در هوا نیز می توانیم آنرا کنترل کنیم.

جاستین ییم، یکی از محققان این پروژه، معتقد است :« ما اکنون سالتو را از دیوارها و یا روی سطح زمین پرش و جهش می دهیم و این کار را به صورت مانورهای عملیاتی به انجام می رسانیم. من در حال حاضر بر روی بهبود کنترل سالتو کار می کنم. بارها و بارها کنترل فرود و یا حرکت و پرش این ربات را از روی دیوار و یا موانع دیگر کنترل و بررسی کرده ام. کار هیجان انگیزی است. »

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید