اخبار, صنعت پلیمر

نکات ابتدایی جهت شناخت پایه ای پلیمرها

در مطلب زیر رساکالا توضیحاتی درباره پلیمرها جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان ارائه خواهد داد.

پلیمر چیست؟

پلیمر از یک اسم یونانی به نام پلی (Poly)  که به معنی چندتا است و مر (mer) که به معنی قسمت، گرفته شده است.بشر برای رسیدن به مواد جدید به وسیله مواد آلی و عمدتاً هیدروکربن ها موفق به ساخت مواد مصنوعی شد. این مواد مصنوعی که اکثراً شامل هیدروژن، کربن، اکسیژن، نیتروژن و گوگرد میباشند به پلیمرها معروف اند.

در اصل پلیمرها مولکول های بزرگ و به عبارتی ابر مولکول هایی هستند که وزن مولکولی آنها بسیار زیاد میباشد و به صورت واحدهای تکرار شونده میباشند.پلیمرها به صورت آلی-فلزی ،غیر آلی و یا آلی میباشند و طریقه به وجود آمدن آنها نیز به صورت مصنوعی و یا طبیعی است.

کاربرد پلیمر ها

پلیمر ها ماده اصلی برای ساخت صنایع هستند.به طور مثال میتوان مصالح ساختمانی، چسب ها، کاغذ، الیاف، پلاستیک ها، سرامیک ها،بتون و … را نام برد.همچنین پلیمر ها در علم نیز مورد توجه فرار دارند و به طور مثال میتوان علم تغذیه،مهندسی،داروسازی،کامپیوتر، اکتشافات فضایی،بیولوژی و بهداشت و محیط زیست مورد اهمیت است.

پلیمر

انواع پلیمرها

همان طور که گفته شد پلیمرها به صورت آلی،غیرآلی و فلزی-آلی وجود دارند.

پلیمرهای غیر آلی که به شکل طبیعی به وجود می آیند عبارتند از الماس، گرافیت، آزبست یا همان پنبه نسوز، عقیق، فلدسپار، شن، میکا، تالک و … .

پلیمرهای غیرآلی که به صورت مصنوعی به وجود می آیند شامل نیترید بور، بتون، بسیاری از ابر رسانه های دما بالا و همچنین بعضی از شیشه ها هستند.

پلیمرهای آلی هم که به صورت طبیعی به وجود می آیند نیز شامل پلی ساکاریدها یا همان پلی کربوهیدرات ها مثل نشاسته، پروتئین ها، نوکلئیک اسیدها و پروتئین ها می باشند.

پلیمرهای آلی-فلزی نیز به صورت مصنوعی به وجود می آیند و شامل پلی سیلوکسین ها (معروف به سیلوکسین)هستند.

ویژگی پلیمرها

پلیمرها خواص فیزیکی و مکانیکی تقریباً مناسب و مفیدی دارند همچنین آنها وزن مخصوص پایین و پایداری خوبی را در مقابل مواد شیمیایی دارند.

بعضی از پلیمرها شفاف هستند و به راحتی می توانند جایگزین شیشه ها شوند.

بیشتر پلیمرها نیز عایق الکتریکی هستند اما برخی پلیمرها نیز هستند که تا حدی قابلیت هدایت الکتریکی را دارند .این ویژگی عایق بودن پلیمرها مربوط به پیوند کووالانسی می باشد که در بین اتمها در زنجیرهای مولکولی وجود دارد. اما در سالهای اخیر بررسی هایی که صورت گرفت نشان داد که امکان ایجاد خاصیت هدایت الکتریکی در امتداد محور مولکولها وجود دارد و این نوع پلیمرها اساسا شامل پلی استیلن هستند. ایجاد خاصیت عملکرد هدایت الکتریکی در پلیمرها به وسیله نفوذ دادن عناصری مثل هالوژن ها و فلزات قلیایی صورت میگیرد که در این حالت فرآیند دوپینگ به وجود می آید.دوپینگ یا همان افزودن عناصر باعث میشود که الکترون ها بتوانند در امتداد اتم های کربن در زنجیر حرکت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید