اتصالات, اخبار, لوله

دریپر‌ها و قطره چکانها(بخش دوم)

قطره چکان

برای گیاه‌های خود چه تعداد قطره چکان خریداری کنیم؟

با در نظر گرفتن نوع، اندازه و سن گیاهان خود، آرایش ها و تعداد های متعددی از قطره چکان ها را باید انتخاب کنیم. برای گیاهان یکساله که احتیاج به ایجاد یک نوار مرطوب در طول ردیف کشت دارند آرایش مستقیم یک ردیفه کاربرد بسیاری دارد. این آرایش برای حالتی که فاصله بین درختها بیشتر از ۳ متر باشد، توصیه نمی شود. آرایش قطره چکان های چند شاخه ای، حلقوی و زیکزاکی در آبیاری باغات استفاده می شود. آرایش مستقیم دو ردیفه در باغ های قدیمی که درختها سن بیشتری دارند استفاده می شود. در یک سیستم آبیاری قطره ای که صحیح باشد، باید پیازهای رطوبتی قطره چکان ها همپوشانی داشته باشند. برای کار فاصله بین قطره چکان ها را ۸۰ درصد قطر خیس شده در عمق ۱۵ تا ۳۰ سانتی متری از سطح زمین در نظر می گیرند.

قطره چکان

قطره چکان روی خط یا داخل خط

در بعضی سیستم های آبیاری قطره ای، مثل لوله های تراوا یا لوله های دریپر دار، قطره چکان خود قسمتی از لوله فرعی می باشد اما در بیشتر حالات قطره چکان جز جداگانه ای بوده که باید به لوله فرعی وصل شود. روش اتصال قطره چکان به لوله فرعی تاثیر بسیاری بر کارکرد هیدرولیکی سیستم آبیاری دارد. در این رابطه در قطره چکان های خارج از مسیر ( online emitter ) بخشی از جریان عبوری از لوله فرعی متمایل شده و از قطره چکان خارج می شود.
برای این منظور لوله فرعی به وسیله ی مته یا وسیله دیگر سوراخ شده و قسمت انتهایی و دندانه دار قطره چکان ( barb ) که به آن تیزه قطره چکان گفته می‌شود به جدار لوله فرو برده می‌شود. همواره دندانه‌های تعبیه شده در این قسمت اصطکاک زیادی تولید کرده و از جدا شدن یا بیرون آمدن آن از بدنه لوله فرعی جلوگیری میکند. بعضی دیگر از قطره چکان ها مستقیما در مسیر جریان آب در داخل لوله فرعی قرار می گیرند قطره چکان از دو طرف به لوله فرعی وصل می شود. ( in-line emitter ).
در هر صورت کارکرد هیدرولیکی قطره چکان چه از گونه ای می باشد که در مسیر جریان قرار گیرد و چه انواعی که خارج مسیر جریان کار گذاشته شوند متاثر از طراحی قطره چکان، نوع ساخت و موادی است که در آن بکار برده شده است. نکته ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید کارکرد بیشتر قطره چکان ها معادل آنچه در کاتالوگ کارخانه جات سازنده آمده است نمی باشد. حتی امکان دارد کارکرد آنها طبق نوع دسته بندی نیز نباشد. مثلا یک قطره چکان با جریان ورقه ای امکان دارد در عمل در اثر بیشتر شدن فشار و تغییرات دما به صورت جریان آشفته کار کند و یا بعضی قطره چکانهای با جریان آشفته به علت کوچک شدن مجرای عبور آب به صورت انواع روزنه ای عمل نمایند. بنابراین مهندسان در طراحی این سیستم ها باید همواره ضریبی را برای اینگونه انعطاف ها در نظر داشته باشند.

قطره چکان

هفت روش حفاظت از قطره چکان ها

کم شدن نزولات جوی و بالطبع پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی در ایران از مشکلات بنیادین مقوله کشاورزی است .با توجه به این وضعیت مناسب ترین راهکار برای از بین بردن این معضل چه می تواند باشد؟ بهترین سیستم آبیاری چه سیستمی است؟ چگونه باید مصرف آب در مزارع را به کمینه برسانیم؟
یکی از بهترین روش های کاهش مصرف آب، استفاده از سیستم های آبیاری قطره ای است. آشنایی با استفاده درست از سیستم آبیاری قطره ای، موجب می شود هزینه نگهداری سیستم به حداقل رسیده و آب کافی، به اندازه و به موقع به گیاه برسد. در این صورت حداکثر تولید با حداقل آب مصرفی به دست خواهد آمد.

وصف آبیاری قطره ای:

آبیاری قطره ای از نظر کلی، به معنای رساندن تدریجی ولی پیوسته آب و مواد غذایی به گیاه است، به شکلی که همواره رطوبت لازم و مواد مورد احتیاج در خاک وجود داشته باشد و در اختیار گیاه قرار گیرد. قطره چکان ها در سیستم آبیاری قطره ای به شکلی خط حمله می باشند و اگر از آنها به درستی نگهداری نشود کارایی کل سیستم را پایین و حتی باعث آسیب زیاد به گیاهان می شوند. ما در اینجا هفت دستورالعمل را برای شما آورده ایم تا شما را در نگهداری از قطره چکان ها کمک کنیم.

۱- کنترل قطره چکان ها از نظر انسداد روزنه ها اصلی ترین کاری است که باید در طول کار سیستم انجام شود. دبی قطره چکان ها باید پی در پی بررسی شود .

۲- درصورتیکه در طول لترال (لوله های پای درخت) یک قطره چکان گرفته شود، آن قطره چکان را عوض کنید، ولی در حالتی که تعداد بیشتری قطره چکان مسدود باشد دلیل را باید از ابتدای لترال بررسی کرد.

۳- جهت کم شدن تشکیل رسوب آهن در قطره چکان ها، اسید سولفوریک به آب آبیاری اضافه کنید.

۴- در صورتی که خطر گرفتگی قطره چکان ها یا لوله ها به وسیله ی موجودات زنده مثل جلبک، قارچ و باکتری می باشد، باید با عمل کلرزنی آن ها را از بین برد.

۵- جهت توزیع یکنواخت فشار در سیستم و بالطبع آبدهی یکنواخت قطره چکان ها، الزامی است از قطره چکان های تنظیم کننده ی فشار استفاده شود .

۶- در جریان آبیاری قطره ای، نمک ها در زیر سطح خیس شده خاک به وسیله ی قطره چکان،  جمع می شوند. بعد از این فرایند و زمانی که باران می بارد نمک ها به محیط ریشه وارد شده و موجب شور شدن آن می شود. برای پیشگیری از این مشکل با شروع بارندگی باید سیستم را روشن نمود تا نمک ها وارد محیط ریشه نشوند.

۷- معمول‌ترین اسید‌هایی که برای از بین بردن رسوبات مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از اسید کلریدریک، اسید فسفریک و اسید سولفوریک. از این میان اسید کلریدریک به علت مسمومیتی که برای گیاه ایجاد می‌کند و اسید فسفریک به علت به هم زدن موازنه غذایی گیاه کمتر استفاده می‌شوند و لذا اسید سولفوریک به علت محدودیت کمتری که دارد مناسب ترین اسید برای اسید شویی است.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “دریپر‌ها و قطره چکانها(بخش دوم)

دیدگاهتان را بنویسید