اتصالات, اخبار, لوله

ساختار لوله کاروگیتی چگونه است؟

ساختار لوله کاروگیت، کوپلر و واشر کاروگیت

در حال حاضر لوله های کاروگیت(لوله دوجداره پلی اتیلنی)فاضلابی جهت انتقال فاضلاب، از خطوط لوله کاروگیتی ، منهول ها، راکتورهای تصفیه و ذرات ریز و درشتی که درون آنها است تشکیل شده است. به علت حضور باکتری های بی هوازی داخل فاضلاب و فعالیتهای آنها، ترکیب های خورنده و همچنین بدبویی مانند گاز هیدرو سولفور به وجود می آید. وجود این ترکیبات باعث می شود که طراحی و مهندسی سیستم های انتقال فاضلاب بسیار دقیق انجام شود. لوله های کاروگیتی دارای جداره داخلی است که مقاومت بالایی در مقابل اسید ها و باز ها دارد و همچنین دارای جداره خارجی مقاوم به فشار های داخلی و فشار های خارجی و همچنین فشار ترافیکی هستند.

کاربرد لوله های کاروگیتی فاضلاب جهت سیستم های فاضلابی شهری، روستایی و همچنین صنعتی به علت قیمت ارزان، نصب و راه اندازی آسان به همراه کوپلر و واشر و تولید دقیق بسیار رایج است.

لوله اسپیرال کاروگیتی

ساختار لوله کاروگیت(لوله دو جداره پلی اتیلن اسپیرال)

لوله های دو جداره پلی اتیلن اسپیرال جهت استفاده در شبکه هایی که بدون فشار (ثقلی) می باشند تولید شده اند و بیشترین فشاری که می توانند تحمل کنند در آنها ۱٫۵ بار می باشد. این لوله ها با توجه به این امر طراحی شده اند که در حالی که مقاومت بالای حلقوی دارند از وزن کمتری نیز در مقایسه با لوله های تک جداره داشته باشند. در این لوله ها جداره داخلی به صورت مقاطع مستطیلی می باشد که این امر سبب افزایش مقاومت حلقوی در آنها شده است. با توجه به تکنولوژی که برای ساخت آنها مورد استفاده قرار می گیرد آنها می توانند تا اندازه ۳۰۰۰ میلی متر تولید شوند.

مزایای لوله کاروگیتی ساخته شده از پلی اتیلن

لوله های کاروگیتی ساخته شده از پلی اتیلن، به علت امکان نشت بسیار کم، عدم فاسد شدن، نصب و راه اندازی راحت و مقاومت بالا در مقابل حرکت خاک و  همچنین فشار، تقریباً ۵۰۰ سال است کاربرد دارند. از جهتی هم به علت اینکه پلی اتیلن ماده ای ویسکو الاستیک است و مانند کلیه ترموپلاستیک ها رفتار خزشی بروز می دهد، با گذشت زمان تغییر شکل می دهد. این اتفاق حتی در دماهای معمولی و فشار تقریباً کم هم رخ می دهد. خواص مکانیکی ماده پلی اتیلنی وابسته با سه مورد زمان، حرارت و فشار میباشد. به همین جهت در محاسبات مرتبط به طراحی لوله ها همیشه مقادیر خواص مکانیکی به وسیله آزمایش های طولانی مدت مشخص می شوند و الزاما در یک فاکتور به اسم، فاکتور ایمنی تقسیم می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید