اتصالات, اخبار, لوله

ایمنی در لوله کشی گاز(بخش اول)

لوله گاز

راه های بالا بردن ضریب ایمنی لوله کشی گاز

لوله کشی گاز و خطوط انتقال اصلی گاز ( لوله گاز ) و همین طور انشعاب‌های اصلی و فرعی لوله‌های گاز در شبکه گازرسانی بایستی از یکسری قوانین و مسائل ایمنی تبعیت نمایند و این لوله‌ها به صورت دائمی باید تحت بازرسی و نظارت باشد .
لوله‌های به کار رفته در خطوطی که گاز شیرین خروجی از پالایشگاه ها را به مصرف کننده‌های اصلی در شهرها و کارخانه‌های صنعتی انتقال می‌دهد به رغم همه‌ی تمهیدات پیش بینی شده در طراحی و اجرای آن و همچنین نظارت‌های دائمی مثل نشت یابی، اندازه‌گیری ولتاژ به طور دوره‌ای و…که در طول بهره‌برداری آن‌ها اعمال می‌گردد، به دلیل گستردگی و پراکندگی بیشتری که دارد نمی‌توان امکان وقوع نشتی را در آن ها نادیده گرفت. در واقع به علت فشار بالای عملیاتی خطوط لوله هرنوع نشتی جزیی می تواند خیلی سریع محیط اطراف خود را فرا گرفته و انفجار و آتش سوزی به همراه داشته باشد. یکی از دلایل مهم ایجاد نشت در خطوط لوله، خوردگی سطوح بیرونی لوله ها است. اگرچه تمام خطوط انتقال گاز، تحت پوشش حفاظت «کاتدی» قرار دارند اما دیده شده که بیشتر به دلایل متعددی مثل نامناسب بودن کیفیت پوشش بیرونی لوله، نقص در اجرای پوشش و یا سیستم حفاظت کاتدی و ترک خوردگی، لوله به طور موضعی دچار نشت می شود. این نوع خوردگی ها در صورتی که با نظارت های دائمی و به وقت شناخته و رفع نقص نگردد، می تواند زمینه ساز بروز نشتی و حوادث ناشی از آن شود. تاثیر عوامل مکانیکی مثل زلزله، لغزش زمین و یا صدمه های مکانیکی وارد شده به لوله را نیز نمی توان در احتمال بروز نشتی لوله ها نادیده گرفت. یکی از تمهیدات ایمنی که در طراحی خطوط انتقال گاز پیش بینی می شود، نصب شیرهای بین راهی مجهز به سیستم قطع کننده ی اتوماتیک روی خطوط لوله است. این شیرها در فاصله های مشخص بسته به مشخصات طراحی هر خط لوله یعنی کلاس، قطر لوله و غیره در ایستگاه های شیر تعبیه می شوند. نحوه ی کارکرد این نوع شیرها این گونه است که در اثر فشار ناگهانی به طور خودکار بسته می شوند. لذا در صورت بروز نشتی که موجب کم شدن فشار غیر متعارف در قسمتی از خط لوله می شود، شیرهای«ال.بی» از دو طرف بسته شده و به این ترتیب تنها گاز در محدوده ی بین دو شیر، تخلیه می شود و از خروج کامل گاز داخل خط لوله که می تواند آسیب های زیادی به بار آورد جلوگیری خواهد شد.

لوله گاز

پیشامدها ایستگاه های تقویت فشار گاز

این ایستگاه ها شامل تعدای توربوکمپرسور است. خطوط اصلی انتقال گاز که در مسیر حرکت خود به مرور دستخوش کم شدن فشار می شود، جهت بالا رفتن فشار به این تاسیسات وارد می گردد. این واحدها مثل سایر تاسیسات گازی در خطر حوادث ناشی از نشت گاز و آتش سوزی قرار دارند و به همین دلیل در محوطه ی استقرار توربوکمپرسورها که بیشتر از سایر محوطه ها مستعد خطر نشت گاز هستند، تمهیدات ایمنی ویژه ای در نظر گرفته شده است.علاوه بر سنسورهای گاز یاب و یا شعله یاب مستقر در سقف سالن کمپرسورها، سیستم های اعلام خودکار جداگانه ای از قبیل شعله یاب، گاز یاب، و حرارت یاب نیز در محفظه ی توربین هر توربوکمپرسور تعبیه شده است. بیشتر این سیستم ها با اتاق کنترل ایستگاه، ارتباط دارد و در صورت بروز آتش سوزی در محفظه ی توربین کمپرسورها اعلام ساعت و فرمان ایست کامل ایستگاه به طور اتوماتیک در اتاق کنترل دریافت می شود، حین آن که همزمان نیز سیستم اطفای حریق اتوماتیک با پاشیدن مواد خاموش کننده به داخل توربین عمل می کند.

پیشامدها شبکه های گازرسانی

شبکه لوله های گازرسانی به مجموعه ای از ایستگاه های تقلیل فشار شهری و شبکه گسترده ای از لوله های زیرزمینی که در سطح هر شهر گسترش یافته اند انتساب می گردد. این شبکه ها وظیفه گازرسانی به منازل و واحدهای تجاری و صنعتی را در درون شهرها را به عهده دارند. هر چند فشار گاز داخل این شبکه ها در قیاس با خطوط اصلی انتقال گاز به مراتب کمتر است و انتظار می رود لوله های مذکور و تاسیسات مربوط به آن کمترین پیشامدها را داشته باشند اما به علت وسعت و گستردگی بسیار این شبکه ها و قرار گرفتن آن ها در زیر معابر و خیابان ها، بعضی مواقع شاهد حوادث که در اثر نشت گاز هستیم.بر اساس اطلاعات موجود بیشتر حوادث منتهی به نشتی های عمده در شبکه گازرسانی بر اثر حفاری سایر سازمان ها در خیابان ها و معابر اتفاق افتاده است. نداشتن هماهنگی سازمان هایی مثل آب و فاضلاب، برق و مخابرات با شرکت گاز در موقع حفر کانال موجب برخورد بیل مکانیکی به لوله های گاز و بروز نشتی در آن ها بوده است. در این جا می توان به انواع دیگری از نشتی در شبکه های گازرسانی اشاره نمود که در اثر جدایی اتصالات شیرهای پیاده رو و یا از محل سرویس های نصب شده در محل انشعابات اتفاق می افتد. نصب اتصال های ذکر شده به طور غیر اصولی به وسیله ی پیمانکاران در زمان اجرا و یا وارد آمدن فشارهای غیرمتداول به اتصالات شیرهای پیاده رو پس از اجرا، از عامل های مؤثر در جدا شدن قطعات این نوع اتصالات بوده و موجب بروز نشتی می شود. در این موارد چون نشتی گاز قابل شناسایی نبوده، در نتیجه به موقع برای حل آن اقدام نمی شود و در مواردی گاز نشت یافته از راه زمین به درون منازل کناری راه یافته و در آن جا انفجار و آتش سوزی به همراه داشته است و در بیشتر موارد نیز این نوع پیشامدها منتهی به تلفات جانی شده است. یکی از راه های تاثیر گذار در شناسایی نشتی شبکه های گاز رسانی، استفاده از دستگاه های نشت یاب دستی و ماشینی است که در اختیار شرکت های گازرسانی بوده و به طور دوره ای اقدام به عملیات نشت یابی می گردد.

 برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید