اتصالات, اخبار, لوله

اجرای لوله پلی اتیلن در آب(بخش اول)

لوله پلی اتیلن

اجرای لوله پلی اتیلن

از اوایل دهه۱۹۶۰ و در تایم کمی بعد از نخستین معرفی، لوله پلی اتیلن به شکل بسیار زیادی بابت کاربردهای دریایی مورد بهرهگیری قرار گرفته‌اند. خالی کردن سیالات، منتقل سیالات از زیر رودخانه یا دریاچه و گرفتن آب شیرین و شور اصلیترین استفاده های لوله پلی اتیلن در دریا می‌باشند. به غیر از استفاده های اصلی گفته شده، در دریا امکانپذیر است از آنها در موردهایی همانند خطوط لوله زودگذر شناور برروی سطح آب، نصب بروی زمینهای باتلاقی و به کارگیری در عملیات لایروبی کاربرد دارد.

لوله پلی اتیلن با غلظت زیاد گزینه ی خوبی جهت کاربردهای دریایی است. به شکل کلی پایداری و دوام زیاد به همراه شیوه های ابتکاری و باصرفه نصب، که عملیات را راحتتر کرده اند، علت های متقاعد کننده ای برای به کارگیری این لوله‌ها جهت سیستم‌های تخلیه سیالات، ساختارهای آبگیری از دریا، رد کردن آبهای آشامیدنی و بهداشتی از مجرای رودخانه و استفاده های محدود دیگر در دریا می‌باشند.

لوله پلی اتیلن

شیوه های نصب لوله پلی اتیلن

پراستفاده ترین شیوه اجرایی خطوط لوله PE در مجرای دریامعروف به غوطه ور سازی و فرو بردن می باشد.این شیوه در اغلب برنامه های اجرایی در آب به کار برده شده و حاوی هفت مرحله است:

  1. برگزیدن مکان قابل قبول جهت مراحل تولید، متصل کردن و به آب انداختن لوله. 
  2. تحصیلات منطقه‌ای برای منتقل کردن لوله از زمین به دریا و در صورت نیاز بستر سازی برای لوله زیر آب، 
  3. متصل کردن قطعه های لوله به یکدیگر و معاوضه آن ها به یک طول متوالی.
  4. نصب وزنه های بالانس.
  5. به آب انداختن خط لوله.
  6. شناور ساختن لوله در مکان معیین شده. 
  7. تکمیل منتقل کردن از زمین به بستر دریا

به غیر از شیوه شیوه های دیگری مانند اجرا به وسیله اسپول گذاری وجود دارد که بررسی به این موضوع در این مقاله امکان پذیر نیست.

یک طرح حقیقی در کشور نروژ

در این بخش گونه ای از نصب یک خط لوله پلی اتیلن در آب های کشور نروژ معرفی می شود. خط لوله گفته شده برای خالی کردن سیالات به کاگرفته شده و ویژگی های کلی آن به صورت زیر است:
PE100 with D0 1200mm و ۲۶ SDR
طول خط لوله: ۴۴۰۰ متر
بیشترین عمق: ۶۱ متر

برای اطلاعات بیشتر به بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید